Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
 10 Nisani (Read 3745 times)
darko
Senior Member

Nisani
Apr 22nd, 2010 at 8:35pm
Print Post  
Koji nisan (do 120 evra) preporucujete? Razmisljam o Shibuya Dual Click Standard, ali mi je sumnjiva ona plastika napred ... Da li je neko imao ovaj nisan i kakva su iskustva? Da li se isplati kupiti skuplji nisan?
Hvala unapred na savetima Smiley

Back to top
IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Re: Nisani
Reply #1 - Apr 23rd, 2010 at 10:28am
Print Post  
Procitao sam da se sight block rasklimava. Dosta ljudi se zalilo.

Lukovi se menjaju, a dobar nisan se cuva  Wink

Back to top

IP Logged

josko
New Member
*

Reply #2 - Apr 24th, 2010 at 9:40pm
Print Post  
Moze se naici na koji stariji nisan a da valja,ja sam naletio na spigareli las vegas,koristim ga na zakrivljenom luku i mogu reci da vrijedi,malo zapinje kad se dize da se puca na manju udaljenost,valjda ga treba malo podmazati ali ne rasklimava se i ne suska nista Smiley

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #3 - Feb 2nd, 2011 at 8:01am
Print Post  
ja sam igrom slucaja poceo da koristim AGF Top Plus i jako sam zadovoljan, mada nisam bio u pocetku - cudno se ponasao, tako da sam morao da promenim pin, sad vise nisam siguran da li je u pitanju bio pin ili ja ...
Sta mislite - da li se za recurve isplati dati za novi nisan vise od npr 80-100 evra? Npr, Cartel Mighty, karbonski nisan, kosta oko 60 evra. U rangu cene preko 100 evra je Shibuya Dual Click, Ultima, Sure Loc, cak i novi SF ...

Back to top
IP Logged

Skulptron
New Member
*

Reply #4 - Jun 30th, 2015 at 1:13am
Print Post  
Treba da kupim prvi nišan za recurve luk... između ostalog me interesuje šta znači kada piše da nišan ima "windage" tj. na koji način to funkcioniše?

Back to top
IP Logged

boxy85
Full Member

Reply #5 - Jul 1st, 2015 at 12:54pm
Print Post  
Windage je mogucnost pomeranja pina nisana levo-desno tj korigovanje u odnosu na pavac duvanja vetra. Sada se mogu naci i jetiniji nisani gde se windage steluje preko zavrtnja koji pomera glavu koja drzi pin po sinama

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #6 - Jul 8th, 2015 at 10:20pm
Print Post  
Ja sam mojoj Daci kupio Avalon Tec One i vrlo smo zadovoljni sa njim (ima ga već dve godine). Ekstender je dosta dugačak, glava nišana ne mora da se skida kada se nišan pakuje u torbicu, skida se samo pin... Nekima to možda nije bitno, ali ako na treningu upucate nišan da srednji pogodak bude u centru, onda na takmičenju i ne morate mnogo da ga pomerate (ne morate da pamtite gde je bio na treningu i da ga tu postavite), a možete ga pomerati pritiskom na dugmence i guranjem po šini (veća pomeranja) ili klikovima (preko zavrznjeva) gde za jednu crtu na šini, treba kliknuti desetak pita na šrafu...
Bočno pomeranje je takođe napravljeno kao i kod Kartela zavrtanjem ili odvrtanjem celog pina, ali je isto tako moguće i fino podešavanje preko šrafova sa klikom...
Lično, mislim da je samo šteta što pri kupovini nije bilo tih nišana za levi luk, već smo uzeli onaj za desni i samo okrenuli šinu sa (sa glavom) za 180°... Ali, već smo se navikli, tako da nam ni to ne predstavlja problem.
U svakom slučaju- preporuka za kupovinu, jer vredi svaki dinar, a sadašnja cena mu je (bar kod Peđe na sajtu) 8.500 din.

Back to top

IP Logged

Skulptron
New Member
*

Reply #7 - Jul 18th, 2015 at 10:38am
Print Post  
Da li je mikro podešavanje (po visini) nešto što ozbiljan takmičar MORA imati ili bi dobar rezultat mogao da se postigne i bez toga?
Pretpostavljam da je veća gnjavaža dok se ne nađe idealna visina ali opet (pretpostavljam) da kad se jednom "upuca"...

Takođe me interesuje da li pinovi od različitih proizvođača odgovaraju za sve nišane tj. da li je onaj navoj  na pinovima standardizovan?

Pozdrav

Back to top
IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #8 - Jul 18th, 2015 at 2:45pm
Print Post  
Skulptron wrote on Jul 18th, 2015 at 10:38am:
Da li je mikro podešavanje (po visini) nešto što ozbiljan takmičar MORA imati ili bi dobar rezultat mogao da se postigne i bez toga?

Pozdrav

Bez neke veće volje za ubeđivanjem i dokazivanjem ovoga ili onoga, ja bih ti postavio pitanje pevo koliko ti želiš da budeš ozbiljan takmičar? Ako ti je cilj da ispucaš dva indoora i dva outdora, onda i školski nišan "radi posao"...
za one koji rezonuju drugačije, odnosno, učestvovali bi na svim takmičenjima na koja mogu da odu i treniraju prvenstveno za rezultat (tehniku i ostalo), e onda je za njih kvalitetniji nišan.
Iz iskustva u streljaštvu mogu samo da ti kažem da kada takmičar (mislim prvenstveno na one kojima je rezultat bitan) posumnja u kvalitet ili ispravnost svoje opreme- tu već prestaje pravi trening i proces "vraćanja filma" kada izleti pogrešan pogodak. U tim situacijama takmičar će pre reći da je kriv deo opreme u koji sumnja, nego njegova greška (iako to obavezno i ne mora da bude tako).
Sada iz iskustva sa mojom Dacom: otpadne pero sa strele (što nije gotovo nikakav problem), da ne bi nastala "panika" i obavezno "razmišljanje da takva strela mora da bude loš pogodak", najbezbolnije je uzeti rezervnu i dati joj umesto te. Ona onda ne razmišlja (kao i 99% takmičara), da će taj pogodak biti loš, a streli kući (posle takmičenja) opet mogu zalepiti pero i na treningu (ili drugom takmičenju) je koristiti kao i da pero nije ni otpadalo...
Ja sam njoj prvo kupio Kartel nišan i posle nekoliko treninga došlo je do "lufta" u samoj glavi koji nikako nije mogao da se popravi. Pri ispaljenju strele, luk je zvonio kao crkveno zvono...
E, da ne bi došla u situaciju kao sa perom, kupio sam joj Avalon (koji je više od duplo skuplji), ali kod njega to ne može da se desi. I naravno, nikada nije (kasnije) rekla da kada opali loše da je kriv nišan ili bilo šta drugo, već grešku traži prvenstveno u svojoj tehnici.
Zato i razmisli šta ti je činiti... Roll Eyes

Back to top

IP Logged

Skulptron
New Member
*

Reply #9 - Jul 19th, 2015 at 7:32am
Print Post  
Hvala klodoviče na pomoći... Što se tvog prethodnog posta tiče, ne verujem da ću ja biti neki ozbiljan takmičar ali nade ulažem u dolazeća pokolenja : ) pa tako uzimajući u obzir i ovu saletovu : "Lukovi se menjaju, a dobar nišan se čuva", ispada da je za nišan najbolje odmah se maksimalno "ispružiti kolko si dugačak".

Ali definitivno mi je ovo presudan komentar šta raditi:

klodovik wrote on Jul 8th, 2015 at 10:20pm:
... glava nišana ne mora da se skida kada se nišan pakuje u torbicu, skida se samo pin... Nekima to možda nije bitno, ali ako na treningu upucate nišan da srednji pogodak bude u centru, onda na takmičenju i ne morate mnogo da ga pomerate (ne morate da pamtite gde je bio na treningu i da ga tu postavite),...

Nisam našao neki snimak ili fotku kako to izgleda u praksi ali pretpostavljam da je operacija skidanja pina jednostavna?

Ostaje još pitanje Avalon Tec One sa karbonskom šinom ili aluminijumskom?

EDIT
Našao sam detaljne fotke: http://imgur.com/a/cvI6x#0
« Last Edit: Jul 19th, 2015 at 8:56am by Skulptron »  
Back to top
IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #10 - Jul 19th, 2015 at 11:56am
Print Post  
Skulptron wrote on Jul 19th, 2015 at 7:32am:
Ostaje još pitanje Avalon Tec One sa karbonskom šinom ili aluminijumskom?

EDIT
Našao sam detaljne fotke: http://imgur.com/a/cvI6x#0

Pre svega, darago mi je da sam ti pomogao... E, sada aluminujum ili karbon...mislim da nije mnogo bitno- uzmi što je jevtinije jer predpostavljam da onaj skuplji ne bega mnogo u kvalitetu za skupljim. A slike 9 i 10 ti tačno pokazuju skidanje i nameštanje pina 8dok glava ne mora da se dira) i to će ti uštedeti mnogo muka (bar je meni, odnosno- mojoj Daci). A eto, sa takvim nišanom, moja Daca je ubila tri titule šampiona i (do sada) pet državnih rekorda...
I Sale je skroz u pravu: nišan je stvar koja se ne kupuje svake sezone, pa je sasvim logično da se jednom "pljune" malo više, ali da budeš zadovoljan...
Edit: zaboravih da ti kažem još nešto: pin na Avalonu je metalni, tako da i male nezgode na takmičenjima (tipa, neko ti zakačio luk, pa on padne sa stalka) uošpšte ne itiču na njega, odnosno njegovu funkcionalnost. Mnogi nišani imaju plastični pin, pa se često dešava da on pukne, a onda nema pomoći- kupi novi i kukaj...
Možda neko ima bolji predlog, ali što se mene tiče- ovo je odličan nišan, a moja ga Daca koristi od maja 2013 i do sada nismo imali apsolutno nikakvu primedbu na njega, naprotiv, mou samo da ga hvalim...

Back to top

IP Logged

Skulptron
New Member
*

Reply #11 - Jul 19th, 2015 at 11:29pm
Print Post  
Klodoviče puno hvala na iscrpnim odgovorima Smiley

Drago mi je zbog postignutih rezultata, to je još jedan dobar plus za ovaj nišan.
Što se tiče šine tu se baš dvoumim... po nekim recenzijama je bolja karbonska zbog vibracija a meni bi opet odgovarala aluminijumska ukoliko bitrebalo da se nešto majstoriše... o tome ću još da porazmislim dok ne naručim nišan u sledećih mesec dana.

Još jedina preostala nepoznanica kod nišana mi je menjanje pina. Pre skoro godinu dana sam kupio prvi luk i nisam uzimao nišan nego sam posle tri meseca napravio jedan aluminijumski za prvu ruku (ukapirao sam da mi ipak treba kakva-takva orijentacija dok se tražim u tehnici pucanja). Mogu da kažem da dobro služi (još ne jurim rezultat pa bi se to moglo reći za nišan kojeg sam napravio za jedno poslepodne) pošto se ne raštimava (iako ima samo 150 grama) ali je podešavanje po visini (i širini) krajnje grubo i neprecizno. Do sada sam gađao samo na 18 metara i napravio sam dosta velik pin koji mi je odgovarao više nego mali, ali vidim da su pinovi na kupovnim nišanima dosta manji pa me interesuje da li ću moći da stavljam različite pinove na Avalon Tec One? Pretpostavljam da se veličina pina menja u odnosu na daljinu.

EDIT
Na osnovu ove recenzije
https://www.youtube.com/watch?v=_ZvAnyxazpY
meni izgleda (mehanika mi je bliska oblast) da su ova dva sistema kao nebo i zemlja (ne mislim na kvalitet izrade). Naravno da ako konstrukcije kao DUAL CLICK rade posao teško ih je osporiti ali tehnički gledano konstrukcije kao ULTIMA ostavljaju utisak boljeg sistema. Ne bih voleo da me sada vlasnici DUAL CLiCK-a pogrešno shvate jer bi  na osnovu ovoga moglo da se zaključi da želim da kažem da je TEC ONE bolji od DUAL CLICK-a pošto treba uzeti u obzir kvalitet materijala i izrade.
Mada moram priznati da mi je gore navedena recenzija olakšala pomirenost sa niskim budžetom i lakše prihvatanje mehanizma odbrane u smislu "kiselo je grožđe"   Roll Eyes
« Last Edit: Jul 20th, 2015 at 9:58am by Skulptron »  
Back to top
IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #12 - Jul 23rd, 2015 at 11:06am
Print Post  
Navoj za sight pin je standardni i možeš ga zameniti, ali pin kada postaviš, nećeš to više dirati, dok se ne ošteti ili odlučiš da ga zameniš, jer si našao neki za koji misliš da će biti bolje rešenje. Svakako ga nećeš menjati sa promenom distance.

Razlika između aluminijumskog i karbonskog ekstendera je više estetska. Nisam probao da ih merim, ali rekao bih da je karbonski samo  presvučen folijom, a ne i full carbon. To je stvar kojom se stvarno ne treba opterećivati kod kupovine ovakvog nišana.

Avalon Tec One posmatraj kao jedan od najboljih jeftinih nišana.
Ne možeš ga porediti sa Shibuya ili Sure Loc rešenjima po kvalitetu, ali i razlika u ceni je više nego evidentna.

Ja moj alu model koristim nekih 2 godine i nisam imao problema u upotrebi, ni sa podešavanjima. Bilo je slučajeva da se ljudi žale na teško okretanje točkića, ali se u većini slučajeva ispostavilo da su bili pretegnuti inbusi ili da je nišan bio fizički oštećen.

Back to top

IP Logged

Skulptron
New Member
*

Reply #13 - Jul 23rd, 2015 at 11:47pm
Print Post  
Hvala svima na odgovorima, mislim da će koristiti i drugim početnicima koji budu tražili informacije u vezi nišana.

Ovo za pin mi za sada nije baš jasno (mislio sam da se za 70 metara koristi manji a za 18 metara veći), ali će mi praksa dati najbolji odgovor (kad budem probao i na 70m jednog dana)...
Što se tiče šine više nema dileme - aluminijum.

Pošto ste mi sve lepo i strpljivo objasnili, nemam više pitanja na ovu temu Wink
Pozdrav i hvala još jednom.

Back to top
IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top