Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
 10 Velicina luka (Read 9718 times)
Vladimir
Forum Administrator

Velicina luka
Feb 16th, 2011 at 10:17am
Print Post  
Pozdrav svima!

Da napravim mali uvod kako bi pitanje bilo jasnije: za olimpijske lukove postoji tabela preporucenih duzina lukova u zavisnosti od duzine natega i izgleda ovako:

Nateg:        23-25''    25-27''    27-29''    29-31''    preko 31''
Duz. luka:   60-62''    62-64''    64-66''    66-68''    68-70''

Koliko ja znam, ta zavisnost je bitna zbog ugla pod kojim se "lomi" tetiva na nock-u u punom nategu. Duzi nateg, a kraci luk = ostriji ugao. Kraci nateg, a duzi luk = veci ugao. I u jednom i u drugom slucaju sidrenje (i drzanje tetive) je otezano i verujem da je to jedini razlog ove proporcije.

E sad, zanima me da li je situacija slicna kada su u pitanju tradicionalni lukovi. Tradicionalnih lukova ima raznih (jednodelni, dvodelni, trodelni, dugacki, kratki, kompozitni...), a samim tim toliko ima i razlicitih stilova pucanja. Npr, turski lukovi su bili toliko kratki da prica o uglu tetive nema nikakve veze koliko god nateg bio kratak ili dugacak.

Ono sto me najvise zanima je da li za svaki luk postoji gornja granicna vrednost za duzinu natega i preko koje luk ne sme da ide kako ne bi doslo do ostecenja kraka. Da li npr, negde pise da jednodelni recurve luk od 58'' ne mogu da koriste oni ciji je nateg duzi od 30''?

Usput, znam da ako neko kupi luk od 40# na 28'', a on sam ima nateg od 30'', luk u njegovim rukama ne moze imati 40#. Moje pitanje se ne odnosi na vezu snaga - duzina natega!

Hvala unapred na odgovorima!

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Re: Velicina luka
Reply #1 - Feb 16th, 2011 at 2:21pm
Print Post  
verovatno postoji granicna vrednost, ali je ona sigurno mnogo veca nego deklarisana - ja sam dve godine pucao sa kracima deklarisanim na 34#, a u nategu sam imao oko 42#. Sad sa nesto vecim nategom i novim kracima od 40# imam 41#, tako da  ponasanje kraka zavisi od kvaliteta izrade (SF je bio i u jednom i u drugom slucaju, ali ovaj drugi je carbon foam). Elem, kod tradicionalnih, posebno onih iz jednog dela, kvalitet izrade je uvek lutrija. Jos jedna bitna stvar je brace height o kom se ne vodi posebno racuna kod tradicionalnih lukova, a trebalo bi.
Uglavnom, mislim da kod kvalitetno napravljenog luka opterecenje do 10 funti vece od deklarisanog ne bi trebalo da bude problem.

Back to top
IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #2 - Feb 17th, 2011 at 12:06pm
Print Post  
Evo sta sam nasao u komentarima korisnika na 3RriversArchery sajtu za luk Samick Volcano. U pitanju je jednodelni recurve luk od 58''.

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #3 - Aug 17th, 2011 at 8:57pm
Print Post  
Odnos natega i duzine zavisi jako od samog modela.. Recimo Grozerovi lukovi, inace relativno kratki, mogu da se vuku i 32-33" bez problema. Sa druge strane, Samick pravi lukove koji ne podnose preterani nateg, bez obzira sto su duzi..

Treba verovati podacima proizvodjaca, i ne vuci luk duze osd propisanog.

Back to top

IP Logged

Ishi
Ex Member

Reply #4 - Sep 23rd, 2011 at 4:58pm
Print Post  
Što se tiče drvenih tradicionalnih lukova, da budu bezbedni a ne budu lenji je negde odnos dužina natega x 2,5 za lukove koji rade celom dužinom a za lukove sa neradnom drškom još + dužina drške.

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #5 - Sep 23rd, 2011 at 7:54pm
Print Post  
Ali na zalost, fiberglas je mnoima usao medju usi, pa misle da je drvo inferiorno Wink

Back to top

IP Logged

Tesla
New Member
*

Reply #6 - Nov 20th, 2011 at 1:22pm
Print Post  
Pozdrav svim lukolomcima i onima koji to nisu! Nov sam u ovome pa mi treba odgovora na neka pitanja.Video sam po netu puno lepih lukova(td recurve) ali ne znam koja je velicina koju su proizvodjaci stavili da li sa zakacenom tetivom(spreman za gadjanje)ili sa odkacenom tetivom?

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #7 - Nov 20th, 2011 at 9:31pm
Print Post  
Pozdrav! Računa se od jednog zareza (kanala) za tetivu do drugog, dok je tetiva na luku.

Back to top

IP Logged

Tesla
New Member
*

Reply #8 - Nov 20th, 2011 at 10:12pm
Print Post  
Hvala Baltazare! Jos jedno pitanje(bice ih jos) Embarrassedposto sam visok treba mi velicina luka 68" imam nateg 29" ali vise volim krace kao npr. lovacki od 60", da li mogu i sa takvim `normalno` da ispucavam kao i sa 68" bez nekih smetnji posto svi imaju nateg oko 28"29"

Back to top

IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Reply #9 - Nov 20th, 2011 at 10:14pm
Print Post  
A Traditional bow is measured from string groove to string groove around the curve of the bows limbs, not directly from tip to tip. This measurement does not go into the curve of the handle but across the face of the bow limbs from string groove to string grove. This will give you the approximate length of the bow.

AMO Bow Length Standard is designated to be three inches longer than AMO
Bow String Master that braces bow at proper String or Brace Height. Bow String
Master will carry only the bow length designation. Example: A Bow String
Master designated as AMO 66” (bow length) will have an actual length under
tension of 63”

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #10 - Nov 21st, 2011 at 6:28am
Print Post  
Tesla, generno, 29" nije drasticno duzi natg, tako da ces moci da ga imasw na vecini l;ukova. No maksimalni nateg itekako zavisi od konstrukcije i tipa luka. Ako hoces ono st se danas podrazumeva pod tradicionalnim, dakle neki recurve, sa 29" neces imati problema ni sa duzinom luka od 58", ili jos kracim azijskim lukom. No ako hoces longbow, bolje bi prosao sa nesto duzim lukom.

Druga pica je ako te zanimaju primitivni lukovi, mada i tu mozes da dobijes nateg koji hoces na kratkom luku, ali se razlika daleko vise oseca.

Sve ostalo je stvar izbora, ja preferiram duze lukove, i za lov, i nema ni jednog jedinog razloga da uzmes kraci. Dugacki lukovi koje volim su 68-72" pa opet mozes sve da uradis sa njima kao i sa onim kracim.

Back to top

IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #11 - Dec 20th, 2011 at 8:59pm
Print Post  
Ja pucam sa SAMICK SHB lukom od 58", i nategom od 31 3/4 ", i nemam nikakvih problema.
Prodavac (Cico Zorman) me je mudro savetovao da ne uzimam luk jaci od 35# jer, kako kaze - Jak luk puca sa tobom, a ne ti sa njim.

Sa mojim nategom dobijam lepe 42 funte, i to je prilicno udobna kombinacija. Do turnirskih 30 m zaista ne treba nista jace.

Back to top

IP Logged

Pecha Pro
New Member
*

Reply #12 - Aug 25th, 2012 at 10:34am
Print Post  
Ljudi zna li neko kakav je dizajn za brze lukove ???

Back to top

IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Reply #13 - Aug 25th, 2012 at 4:29pm
Print Post  
Pecha Pro wrote on Aug 25th, 2012 at 10:34am:
Ljudi zna li neko kakav je dizajn za brze lukove ???

Stavis cam-ove i imas brz luk  Grin

Back to top

IP Logged

Knezevic Milan
Senior Member

Reply #14 - Aug 25th, 2012 at 6:21pm
Print Post  
Tongue sta je to brz luk ?

Back to top
WWWGTalk  
IP Logged