Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
 25 Setovanje Hoytovih lukova sa Cam & 1/2 tockovima. (Read 13552 times)
Vladimir
Forum Administrator

Setovanje Hoytovih lukova sa Cam & 1/2 tockovima.
Oct 25th, 2011 at 1:32pm
Print Post  
Da li je neko od vas uspeo da promeni DL u odnosu na specifikaciju na svom luku?

Npr: Imate luk sa fiksnim nategom (tockovi Spiral X, C2 i sl), a vama ne odgovara taj nateg i hteli biste da ga skratite ili produzite za 1/2 ili 1''.

Da li je to nekome uspelo?

PS: Samo Hoyt i samo Cam & 1/2 sistemi

Back to top

IP Logged

Milan 各kularac
Junior Member
**

Re: Setovanje Hoytovih lukova sa Cam & 1/2 tockovima.
Reply #1 - Oct 25th, 2011 at 3:43pm
Print Post  
Vladimire,

naravno da da. Prica sa topica "sta vas muci" - pod "Diskusije" je nacela vise (vaznijih) tema koje ne spadaju samo u setap luka, ali evo da ti kazem ovdje sta mislim (da ce ti koristiti).

Kod svakog fiksnog cama 1/2 nateg moze da se podesi na manji ili vec. Po "pravilu" pola cola gore ili dolje. Odmah da kazem - bolje na gore nego na dolje, tj bolje u smjeru duzeg natega.

Kako?
A. skracivanje kablova produzava nateg.
B. skracivanje tetive skracuje nateg
C. produzavanje kablova i skracivanje tetive, skracuje nateg
D. skracivanje kablova i produzavanje tetive produzava nateg.

Redosled koraka:
1. Odes na www.hoyt.com, i pod Customer Service otvoris Technical - Tune charts
2. Nadjes svoj luk, i podesis ga da bude u reperima (manje vise): Zavrnes krake do kraja na najjace, podesis axle to axle, i polozaj kamova prema reperima ako ih ima na tvom kamu. Ako nema, prema nategu.
3. Konstatujes da ti taj nateg ili sila (ne) odgovaraju.
4. Ako ti treba manja sila, prvo podesi priblizno silu koju zelis preko zavrtnjeva za krake,
5. Podesavas nateg prema nekoj od varijanti A,B,C,D, svejedno, najbolje prema C ili D trudeci se da ATA ostane priblizno isti.

Tvoj problem sa Spiral X 5.5 je bio sto je to prevelik kam za tebe. Kazes da si sa nategom izmedju 30" i 30.5". Trebao si uzeti kam #5 za nateg 30. Slusaj me pazljivo:
a) hoytovi kamovi sa fiksnim nategom, svi daju nateg za nijansu duzi nego sto je delkarisano
b) Spiral X kamovi takodje. Sa tvojim setapom, ti si proizveo sledece probleme:
- prejaki kraci (ne odgovara deflection number za taj setap)
- ti kamovi daju preko 30.5", npr 30 3/4, a ti da bi bio ispod 30.5" si dodatno otvorio kamove i smanjio letoff, pretpostavljam da si u nategu drzao bar 21funtu ako ne i vise (ne znam koliko si na kraju imao nazivne sile)
c) Cam 1/2 kamove sa fiksnim nategom treba kupiti bar 1/2" krace od natega koji se zeli. Ni 3/4 nije mnogo. Znam o cemu pricam..
« Last Edit: Oct 25th, 2011 at 6:56pm by Milan 各kularac »  
Back to top

IP Logged

Milan 各kularac
Junior Member
**

Reply #2 - Oct 25th, 2011 at 3:59pm
Print Post  
Jedan moj poznanik, drzavni prvak Juzne Afrike u kompaundu (1400+, 590+ rezultati), je gadjao prosle/pretprosle godine sa:
- contender Elite Xt3000, Spiral X cam 3/4" kraceg nazivnog natega od njegovog (!!!Smiley) i kracima za xt3000 za 50# ne 60funti setap Smiley
Skracivanjem kablova je produzio nateg, ali to naravno povecava silu solidno preko 60# pa za gadjanje sa npr 55# su dovoljni kraci 50#. Ovo neces naci na sajtovima, udzbenicima, isl, ovo je iskustvo pro-staffera kojima je sve dostupno (po 2-3luka godisnje za DZ, itd)

Da, zasto je to radio? Smiley Pa zato sto SpiralX je u nategu za mnoge ljude nepodnosljivo tvrd, i sila je prejaka. To je i razlog zasto mnogi gadjaju sa spiral X pri 55#, najvise 57# ali to je posebna tema...
Produzavanjem natega uvrtanjem kablova se povecava Let-Off kama! Naravno, ti silu u nategu mozes da smanjis sa snizavanjem funtaze, ALI, bolji put je ovaj koji se radi tako. Jer se tvrd kam malo omeksa, smanji se sila u nategu (poveca letoff) i bude podnosljivije za drzanje. Dakle on je produzavanjem natega smanjio funtazu u let offu, omeksao kam da bude udobniji za drzanje i okidanje i ostao ispod 60#.

- Dakle, ako BAS hoces SpiralX (o tome cu posebno), trebao si uzeti cam size za 30" i popustiti luk. Ili prodati taj luk zbog prejakih kraka? i kupiti drugi. Ili se vratiti na Cam 1/2Plus?

Na kraju ovog javljanja, neke preporuke na osnovu mog iskustva i koliko ja znam da zakljucujem iskustva drugih:
1. Spiral X cam samo ako zelis da gadjas back tension okidacem.
2. Ako zelis back tension, i to hinge (rotacioni), uzmi za pocetak sa 4 prsta rukohvatom radi kontrole. Njega mozes drzati i sa 3 i sa 2 prsta ili odsjeci visak rukohvata
3. Obavezno probaj i neki true-back tension (na silu) kao npr Carter Evolution +
4. Tvrdnja pod 1. ne znaci da se i drugim kamovima ne moze gadjati uspjesno back tension okidacem.

.... more to come later

Back to top

IP Logged

Milan 各kularac
Junior Member
**

Reply #3 - Oct 25th, 2011 at 4:19pm
Print Post  
Sudeci po slici odozgo, imas nesto predug nateg s tim kamom. Ja sam prije 2 noci razmontirao svoj luk... inace imam 2 para kraka, i 3 para kamova.Smiley
...xt 3000, xt 3500, i Cam 1/2 stari i Spiral X 5.5 za Xt3000, i C2 30.5" za XT3500.
- Nateg mi je sa prethodnim setapom XT3000 Spiral X bio 30.8 inca
Vratio sam se na UE XT3500 C2 30.5" setap a nateg je trenutno s tim lukom oko 30 2/3.

Da ponovo uzimam, mozda bih uzeo cak C2 kam velicine za 30" nateg! Jer imam pojavu da, iako je po hoyt-u deflection number pravi (2 puta sam provjeravao), luk u reperima, zavrtnjevi kraka pritegnuti do kraja:
1. sila ne dobacuje 60# (~57#)
2. nateg je duzi od 30.5"

Ali letoff i zid je podnosljiv, za klasu u odnosu na spiralX. Sa spiralX sam se mucio od aprila do prije 2 dana i do daljnjeg ne planiram vise Smiley

To kad kazem mislim na vezu izmedju izabranog kama i nacina okidanja, a to je posebna tema, i vaznija tema od drugih...

Da dodam jos sledece: Zavisno od setapa, skracivanje natega neminovno smanjuje maks.silu, i obrnuto. Iako se "po pravilu" maks. sila moze povecati simultanim skracivanjem i kablova i tetive (smanjuje se ATA, kraci se prednaprezu), mjera te stvari zavisi od luka tj kraka. Npr. kod XT3500 zbog duzine i ugla krak-tetiva, meni se desava da: skracivanjem ATA duzine, vrlo lagano (u mm) raste i brace height, a narocit porast sile ne primjecujem - maksimalna sila ostaje prakticno na istome.

- U principu: skracivanje kablova (prije svega kabla sa yoke-om, buss kabal, on trpi opterecenje i on diriguje nateg) povecava maks. silu i nateg; njegovo produzenje smanjuje silu i nateg. Drugi kabal (sinhronizacioni ili Control) samo sluzi da sinhronizuje kamove tako da kablovi u istom trenutku udare u stopere - to je sve.

Milan

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #4 - Oct 25th, 2011 at 4:47pm
Print Post  
Moze nekoliko pitanja??

To kad kazem mislim na vezu izmedju izabranog kama i nacina okidanja, a to je posebna tema, i vaznija tema od drugih...

Jel mozes da pokrenes temu o ovome? Pretpostavljam da bi bilo zanimljivo za sve. Moje iskustvo sa lukovima je iz vremena kada lukovi nisu imali wall kao sto ga imaju sada, neg si drzao nateg sto tacnije mozes u dolini. Takvi lukovi naravno ne rade kako treba sa BT okidacima, ali bi me zanimalo da li ima dalje price.

Ali letoff i zid je podnosljiv, za klasu u odnosu na spiralX. Sa spiralX sam se mucio od aprila do prije 2 dana i do daljnjeg ne planiram vise Smiley

HUh. Samo konstatacija. Mozda sam ja stvarno sivonja, ali meni odgovara sto manji let off. Luk sa kojim sam godinama pucao je prebacen na 50%, 65 mi je premekano, a bez problema vucem i krajnje ekstremne camove od 70 funti, pa i vise, i to dovljan broj puta za takmicenje. .. Verovatno sto sam navikao na drzanje tradicionalnih lukova od preko 70 funti. Sto se let offa tice, meni stvarno odgovara sto kraca dolina, sto manjii let off, i cvrst zid. Pretpostavljam da tebi odgovaa suprotna prica ako ti se ne svidjau spiral X camovi.

meni se desava da: skracivanjem ATA duzine, vrlo lagano (u mm) raste i brace height, a narocit porast sile ne primjecujem - maksimalna sila ostaje prakticno na istome.

Jesi li probao da ovako nastelovan luk uporedis na hronometru sa onim koji ima manje prednapregnute krake? Trebalo bi da je brzina nesto malo veca, i da kriva pocinje iz vise tacke.. Barem je moje iskustvo takvo, ali iz jako malog uzorka. Ne mngo, ali 2-3 fps.

Back to top

IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #5 - Oct 25th, 2011 at 7:48pm
Print Post  
Tek sam ustao Wink pa nisam ni pazljivo procitao sve sugestije. Hajde za pocetak da okacim sve slike koje mogu da pomognu.

Ovo je moj luk nastelovan po Hoytovim tablicama:

Hoyt UE XT3000 (limbs def. 86, Spiral X #5.5)
BH: 7.5''
ATA: 40.25''
DL: 30.5''
PW: 66#

Slike koje potvrdjuju sve ovo:

Prva slika na kojoj se vidi da su kraci zavrnuti do kraja:

Slika na kojoj se vidi da je bh po tablici:

ATA po tablici:

Tockovi sinhronizovani (na slici, a i u punom nategu):

Posle mukotrpnog stelovanja odlucio sam da vratim Cam&1/2 Plus pa sam rasturio luk:

Back to top

IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #6 - Oct 25th, 2011 at 8:02pm
Print Post  
E sad da kazem i sledece: Sa tockovima Cam&1/2 Plus #4, maksimalna snaga je 60# (sa ovim kracima - def. 86), a sa Spiral X #5.5 je 66#.

Sa kracima do kraja sam nastelovao luk da 100% ulazi u Hoyt tablicu. Koristio sam cuveni Javi metod. Medjutim kada odvrnem krake do zeljenih 60#, nateg se produzi na 31'' i ni makac ispod. Raznim metodama, a tu mi je pomagao na AT-u Alen (aka Nuts&Bolts) nisam uspeo da spustim nateg ispod 30.75''.

Uvrnes ovaj kabl, tetivu, ovo ono i na kraju kad sinhronizujes tockove, nateg se vrati. Procitao sam na vise mesta na AT-u da je taj "&1/2" sistem nemoguce prevariti.

Ono sto ja nisam znao i sto me je najvise poremetilo je to povecanje maksimalne snage. Tu su nastali svi moji problemi.

Back to top

IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #7 - Oct 25th, 2011 at 8:10pm
Print Post  
Inace, pucam isklucivo BT-om i ovi Spiral X tockovi su zaista fenomenalni. Ja sam pucao sa 55 % let off-a.

Ono sto je najveci problem kod duzeg natega luka i BT okidaca je ta zadnja ruka. Sila zadnje ruke "ispada" iz pravca strele i tu moze doci do ozbiljnih gresaka.

Bez obzira na sve uzeo sam i jedno srebro na 3d-u u NS-u sa tako nastelovanim lukom. Wink I bio je ultra brz. Cheesy

Back to top

IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #8 - Oct 25th, 2011 at 8:34pm
Print Post  
B_R wrote on Oct 25th, 2011 at 4:47pm:
Moze nekoliko pitanja??

Ne mogu da odgovorim na ova pitanja (nemam toliko iskustva) ali mogu da iznesem svoje zakljucke vezane za Spiral (X) tockove:

Zid je "betonski" (sto je super ako koristis BT). Za neki drugi okidac ne preporucujem jer ce luk posle nekog vremena zbog umora poceti da vas sastavlja. Znam da ova tvrdnja nema veze ako prvilno okidate (ako vucete ledjima) bez obzira koji je okidac u pitanju. Medjutim vecina voli da se "nalakti u dolini" pa eto prilike da vas tvrd zid gurne napred. Wink

Luk je mnooogo manje oprostiv nego sa nekim meksim tockovima sto opet nije lose jer te tera da radis.

I ono sto su svi koji su probali moj luk primetili, sve vreme imas utisak da je luk u natezanju mnogo jaci nego sto zaista jeste. Kriva tih tockova je izgleda bas ravna.

Back to top

IP Logged

Milan 各kularac
Junior Member
**

Reply #9 - Oct 25th, 2011 at 8:45pm
Print Post  
Iz te situacije kulturnog izlaza nema. Da si kupio 30" kam ili čak 29.5" bila bi druga prica. Nego su i ti kraci prejaki.

Evo ti jos nekoliko sugestija:
1. zovnes hoyt, kazes dobar dan - dobar dan, vi ste taj i taj - ja sam taj i taj... Wink Pita koja sila se očekuje sa tim deflection number-brojem, da zna da li da ulazi u tu priču, itd, prije nego kupi kam
2. I sa tim 嗾o ima sada, MOZE skratiti nateg Wink nema 嗾a ovo i ono - prati ono sto sam gore napisao. Dakle, kablove odmotaj skroz na skroz, samo par umotaja neka ostane, sinhronizuj ih - a onda tetivu uvrni DO DASKE. Pa probaj, skratice se nateg dosta. Izaci će iz repera naravno, ali ka枡m tu kulturnog re啼nja nema. Takodje sa skraćenjem natega (od otvaranja kamova) SMANJIĆE se i sila luka osjetno.

Ako uspije da se primakne svom nategu na taj način (a hoće), mo枡 skinuti tetivu, izmjeriti joj du枴nu i napraviti novu, da ne bi gađao sa tetivom toliko uvrnutom (predugom). Ponavljam, biće van repera i performanse, ali je od toga mnogo va柤ije da dobije svoj nateg.

Du枴na natega je najva柤iji parametar u pode啼nju luka odnosno stava i ako tu nisi na svome, neće biti dobro.... Smiley
pozdrav
Milan

Back to top

IP Logged

Milan 各kularac
Junior Member
**

Reply #10 - Oct 25th, 2011 at 8:48pm
Print Post  
Vladimir wrote on Oct 25th, 2011 at 8:10pm:
Inace, pucam isklucivo BT-om i ovi Spiral X tockovi su zaista fenomenalni. Ja sam pucao sa 55 % let off-a.

Ono sto je najveci problem kod duzeg natega luka i BT okidaca je ta zadnja ruka. Sila zadnje ruke "ispada" iz pravca strele i tu moze doci do ozbiljnih gresaka.

http://www.lukovi.com/fotke/vladimir_ue_xt3000/05b_my_form.jpg

Jasno, to je već gre嗅a, previ啼 si razvučen na slici.

Back to top

IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #11 - Oct 25th, 2011 at 8:51pm
Print Post  
Milan 各kularac wrote on Oct 25th, 2011 at 8:45pm:
Ako uspije da se primakne svom nategu na taj način (a hoće), mo枡 skinuti tetivu, izmjeriti joj du枴nu i napraviti novu, da ne bi gađao sa tetivom toliko uvrnutom (predugom).

Obrati paznju na drugu sliku luka i videces da je tetiva uvrnutija Wink od kablova.

Back to top

IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Reply #12 - Oct 25th, 2011 at 8:53pm
Print Post  
Dakle, kablove odmotaj skroz na skroz, samo par umotaja neka ostane, sinhronizuj ih - a onda tetivu uvrni DO DASKE. Pa probaj, skratice se nateg dosta.

Ja imam isti problem sa Pearson Advantage, nateg je duzi 3/4" nego sto treba. Probao sam ovo, ali onda dolazi do over rotating camova. A to takodje ne valja.

Back to top

IP Logged

Milan 各kularac
Junior Member
**

Reply #13 - Oct 25th, 2011 at 8:55pm
Print Post  
Sale wrote on Oct 25th, 2011 at 8:53pm:
Dakle, kablove odmotaj skroz na skroz, samo par umotaja neka ostane, sinhronizuj ih - a onda tetivu uvrni DO DASKE. Pa probaj, skratice se nateg dosta.

Ja imam isti problem sa Pearson Advantage, nateg je duzi 3/4" nego sto treba. Probao sam ovo, ali onda dolazi do over rotating camova. A to takodje ne valja.

Sa啾, jel to Solocam? 
....naravno da ne valja, ali je mnogo bolje imati svoj nateg nego gađati na silu.  Mo枡 da kupi manji Cam?

Back to top

IP Logged

Vladimir
Forum Administrator

Reply #14 - Oct 25th, 2011 at 8:56pm
Print Post  
Ja sam odustao od varijante sa Spiral X tockovima. Ovom pricom ne resavam problem jer se vracam na Cam&1/2 +  Smiley

Ono sto me zanima je da li je neko uspeo ovo da uradi u praksi (da smanji nateg za vise od 0.5'' kod tockova sa fiksnim nategom)? Ja nisam, a svojski sam se potrudio.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top