Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Težina strele (Read 17065 times)
Sale
Forum Administrator

yoyobow

Težina strele
Oct 27th, 2011 at 10:07am

This Topic has been moved to Diskusije by Sale

Back to top

IP Logged

Ishi
Ex Member

Re: Težina strele
Reply #1 - Sep 27th, 2011 at 3:11pm

Ako ima nekog koga ne smara neznanje jednog amatera za compounde kao što sam ja interesuje me (između ostalog) težina strela za razne namene za compound, koliko se kreće u gpp? I neke prosečne brzine (znam da dosta varira od modela do modela ali ako postoji neki prosek)...

Back to top

IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Reply #2 - Sep 27th, 2011 at 9:00pm

Tu ti vazi pravilo 100 ljudi 100 ćudi.
Proizvodjaci lukova propisuju min. tezinu strele, tj 5 gn/lbs.
To ispada 300 gn za luk od 60lbs ili 350 gn za 70 lbs.
Vecina ne priznaje reklamacije ako su koriscene lakse strele. Smatraju da je to vrlo slicno pucanju na prazno.
High Country je jos pre nekoliko godina izbacio lukove kod kojih je dozvoljeno 3 gn/lbs. I pucali su preko 400 fps.
Lukovi koji postizu brzine ispod 320 fps se poslednjih godina smatraju sporim. To ne vazi za target lukove.
Brzina se meri sa strelom od 350 gn, jacinom luka od 70lbs i duzinom natega od 30".
E sad, lovacke strele su po pravilu teze, 8-10 (a i vise) gn/inch, vrhovi 100-150gn, pa racunaj.
Uglavnom su target strele do 400 gn, a lovacke nesto teze.
Mozes lako naci na netu kalkulator kineticke energije, pa se mozes i time malo poigrati.
« Last Edit: Oct 24th, 2011 at 6:14am by Sale »  
Back to top

IP Logged

Ishi
Ex Member

Reply #3 - Sep 28th, 2011 at 3:59am

Hvala Sale... Baš je veliki raspon, definitivno.
Viđao sam kalkulatore za kinetičku energiju ali mi ona ništa ne znači...momentum mi je dosta bitniji zbog penetracije (govorim o svom slučaju) a on je ponekad totalno suprotan rezultatima kalkulatora kinetičke energije.

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #4 - Sep 30th, 2011 at 11:04am

Skoro sam gledao neku tabelu,ne mogu sad da je nadjem,gde su Ameri precizirali tezinu strele(total sa vrhom) za raznu vrstu divljaci.Da prepricam od 420-450 greina pa na gore za krupnu...

Back to top

IP Logged

Ishi
Ex Member

Reply #5 - Oct 2nd, 2011 at 5:40pm

Definitivno totalno pogresno razmisljaju a covek im lepo sve premerio i napisao (Dr. Ed Eshbi). Ta tezina je daleko nedovoljna za iole ozbiljan lov (jelen, los, divlja svinja- ne racunam one njihove mini varijante svega ovoga).

Back to top

IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Reply #6 - Oct 21st, 2011 at 8:27pm

Quote:
Ako ima nekog koga ne smara neznanje jednog amatera za compounde kao što sam ja interesuje me (između ostalog) težina strela za razne namene za compound, koliko se kreće u gpp? I neke prosečne brzine (znam da dosta varira od modela do modela ali ako postoji neki prosek)...

Za target outdoor ~ sami shaft 8 grena po incu (X10), plus tezak vrh 120grs
indoor ~ AL strijela sa tezim vrhom
lov ~  500 grena nagore, sto vise to bolje

Brzina je prakticno nebitna, nezavisno od namjene, koliko god to (nekome) zvucalo nelogicno. Preciznost je jedino vazna.
Milan

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #7 - Oct 21st, 2011 at 9:12pm

Milan Šekularac wrote on Oct 21st, 2011 at 8:27pm:
Brzina je prakticno nebitna, nezavisno od namjene, koliko god to (nekome) zvucalo nelogicno. Preciznost je jedino vazna.
Milan

Prilicno neprecizna izjava.. Itekako je bitna, ali nije prvi prioritet. Zrtvujes je samo ako dobijas na primarnom prioritetu. Za skoro svaku namenu.

Back to top

IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Reply #8 - Oct 22nd, 2011 at 7:15am

B_R wrote on Oct 21st, 2011 at 9:12pm:
Milan

Prilicno neprecizna izjava.. Itekako je bitna, ali nije prvi prioritet. Zrtvujes je samo ako dobijas na primarnom prioritetu. Za skoro svaku namenu.

Kolega...  Smiley

da li gadjas kompaundom?  Ako da, molim da se predstavis, jer se sigurno znamo sa linije gadjanja. U svakom slucaju, znam o cemu pricam...

Ne bih sada da otvaram citavu analizu. Covek je pitao za savjet u vezi sa tezinom i dobio je konacnu informaciju. "Izjava nije neprecizna" -  s jedinim izuzetkom 3D strelicarstva, i to do neke mjere. Naime, u 3D je tendencija laksih strijela (Fatboy npr, isl), ali nikada na preveliku stetu grupe pogodaka. Problem sa 3D su greske u procjeni distance, pa ljudi zele da gresku u visini pogodka ublaze polozenijom parabolom putanje. Mnogi se tu zavaravaju i precjenjuju mogucnosti te stvari, nekad na stetu preciznosti.

Sto se stvarnog "3D" tice, iliti lova (jer 3D je kao imitacija lova), gornja prica gotovo da ne vazi u praksi, iz vise razloga: 1. lovac zna distance do mogucih polozaja divljaci, 2.koristi daljinomjer ili ima pomagaca, 3. potrebna je zaliha energije tj impulsa strijele za nepredvidjene situacije, i OPET, i UVIJEK, precizno slijetanje strijele tamo gdje se zeli.  Neki se zanose da vecom brzinom imaju veci domet, sto je opet laz,...da ne pricamo o uticaju vjetra na laksu strijelu, jacem zvuku tetive isl.  Kod danasnjih kompaunda (a to je ono sto je covjek pitao -  tj izbor strijele!), ta prica prakticno ne pije vodu.

Kada se o metnom (target) strelicarstvu radi, i Field strelicarstvu (FITA i IFAA), tu je moja "izjava" ne precizna - nego filtrirana sustina stvari. Evo, nadam se da ne treba dalje da objasnjavam...

Pozdrav svima
Mila

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #9 - Oct 22nd, 2011 at 3:52pm

Ajmo redom.. Ne znamo se sa linije, posto sam ja davno zbog povrede prestao da se takmicim, a sada se vracam, posle 20 godina pauze.

Kazes da je bitna samo preciznost, i pokusavas to da potkrepis. Apsolutno se ne slazem sa tobom. Evo pimera iz takmicarskog strelicarstva.

Imas dva potpuno jednako precizna luka, recimo Hoyt Vantage LTD, i Contender Elite. LTD ima IBO brzinu od 27o, contender Elite 310 FPS. Koristis potpuno jednaku strelu, X10 Pro Tour. Da li bi ikada pomislio da pucas Compund round sa LTD-om? Naravno da ne, posto je brzina itekako vazna. Ova razlika u brzini  automatski znaci i veci rezultat, posto ce uticaji vetra, pa i najslabijeg biti manji.

Dakle, uopste ti nije bitna samo preciznost, mada je ona vrlo bitan faktor, nego i brzina.

Za svaku namenu imas listu prioriteta poredjanu po vaznostima, i u svakoj nameni brzina ti je na samom vrhu prioriteta. Preciznost za lov je gotovo nebitna kategorija, sve dok strele zavrsavaju u krugu od 10 cm na maksimalnoj daljini na kojoj ces korititi luk. Mnogo vece greske u tacki pogotka ce se desiti usled pomeranja divljaci, nego usled toga sto je tvoja strela 5 cm vise levo ili desno. U lovu ti je najbitniji faktor tezina strele, brzina je drugi, preciznost je tek na trecem mestu.

Prema tome, kao sto rekoh, bas siroka izjava.

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #10 - Oct 22nd, 2011 at 10:06pm

Vidimo se sledece sezone.  Videcemo tada ovaj deo razgovora sa slikama. 

A na pitanje nisi odgovorio, posto je bilo lakse skrenuti sa teme. Mada su tvoje slike vec dale odgovor, zasto  pucas sa brzim lukovima, kada ima preciznijih?

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #11 - Oct 23rd, 2011 at 9:42am

Milan je u pravu, termini "brz" i "precizan" luk su suviše opšti da bi se iz njih izvlačili zaključci. Milan lepo pominje ATA, zapravo BH, što je verovatno najvažniji element kod današnjih lukova, dok je brzina kod svih lukova približno ista. Takodje je i letoff značajan kod stabilnosti, posebno na vetru. Inače, uticaj vetra na strelu je precenjen, vetar utiče na takmičara a manje na strelu u letu, da sad ne objašnjavam... Ne znam šta bi to bilo "precizan"odnosno "neprecizan" luk ?

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #12 - Oct 23rd, 2011 at 10:11am

Poznavajuci Milana siguran sam da kada on kaze "preciznos" iskjucivo misli na sposobnost takmicara ,na njegovu vestinu,tehniku izvodjenja hitca a ne "preciznost luka".

Slozio bih se sa Wes-om, vetar na ispucanu strelu ima malo uticaja.Milan je naveo vec detalje oko te pojave.

Bitno je da nema varijacija u brzini ispaljenih strela,jer ce to uticati na grupu pogodaka po vertikali ,ali to je vise prica za recurve lukove.

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #13 - Oct 23rd, 2011 at 12:03pm

Ajmo, i za vas dvojcu isto pitanje.. Ako imate dva luka, sa kojima pucate jednako precizno, jedan nazivno 270 a drugi 320 fps, koji od ova dva cete izabrati za FITA Compound Round?

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #14 - Oct 23rd, 2011 at 1:11pm

B_R wrote on Oct 21st, 2011 at 9:12pm:
Milan

ahaha...aj ,da ne tumbamo pricu.
gore je sve navedeno ,ko je sta rekao  a sta je replicirano.
Aj da se salimo malo na tu temu.
Kada bi morao da biras da ti sa glave skida jabuku neko sa
"najbrzom opremom" ali pri tome da je prosecan takmicar.Ili isti taj zadatak da odradi neko sa savrsenom tehnikom i "sporim" strelama.Koga bi ti odabrao???Pa makar bilo i po vetru.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top