Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
 10 Compound lukovi - okidanje (Read 6642 times)
Vladimir
Forum Administrator

Compound lukovi - okidanje
Oct 29th, 2011 at 10:43pm
Print Post  
Ima li neko nesto da kaze na ovu temu?  Wink

Back to top

IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Re: Compound lukovi - okidanje
Reply #1 - Oct 29th, 2011 at 11:07pm
Print Post  
Evo šta bih ja rekao o ovoj, suštinskoj temi.

Suština okidanja, pa i gađanja iz luka (kompaunda, ali i drugih) je da je to postavljanje tijela u luk, između njegovih krajeva (prednjeg kraja-rukohvata i zadnjeg kraja-tetive) i ekspanzija tijela u cilju aktiviranja okidača tj. luka.

Zašto ekspanzija? Pa zato što ljudsko tijelo ima problem da omogući kvalitetan proces nišanjenja i ispaljivanja strijele u statičnoj varijanti. Neophodan je mišićni proces, koji se spolja ne vidi, ali koji okidanju daje fluidnost. Takođe koji ispravlja greške i nesavršenosti nastale u procesu ispaljivanja (oscilovanje nišana oko centra).

Postoje 2 pristupa prema stavu u vezi sa tehnikom okidanja (gađanja uopšte). Poznati profesionalac Dave Cousins kaže da postoje "front end shooters" i "back end shooters", te  da on pripada ovoj drugoj kategoriji. Prva kategorija bi mu bili oni koju su previše opterećeni prednjim nišanom tj prednjom rukom. Druga kategorija oni koji su fokusirani na proces koji se odvija nazad (na desnoj strani). Cousins kaže da je njegov glavni fokus tu (kad je okidanje u pitanju).

Takođe postoji razlika u pogledu pitanja "push", ili "pull", ili "push & pull".  Znam da ću da načnem temu-rupu bez dna. Ali evo šta ja imam da kažem:
- Cousins kaže da on ne gura, već samo vuče. Iz mog (skromnog) iskustva, ima puno pravo i ja se trudim da tako gađam, nešto kasnije o tome,
- Neki drugi profesionalci (s čijim rezultatima se ne raspravlja), i guraju i vuku (npr. Gellenthien, i drugi). Tu ima opet finesa: Gellenthien naglašava da ne treba pretjerati u toj "push" akciji.
Cousins kaže da smatra da u "push i pull" ima previše održavanja ravnoteže te da je teško u tome biti konzistentan u toku dužeg vremenskog perioda. Takođe da "guranje" (razmišljanje o tome da se i gura, i koliko se gura a koliko vuče) "prlja" ideju procesa hica (kako je on vidi). Mislim da je u pravu 100%.

Što se stila okidanja tiče, postoje 2 škole:

Back to top

IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Reply #2 - Oct 29th, 2011 at 11:24pm
Print Post  
Prva škola:  Ja bi je definisao ovako - škola ala Reo Wilde: Okidač je rotacioni back tension (hinge): Razvuci se, nasloni kablove na stopere, zategni (da počupaš kablove iz ležišta!), vuci i čekaj.Ko je karakterom dobar flegmatik ovo će da mu leži.

Druga školaOkidač je sa obaračem.  Razvuci se, zategni, lagano se vrlo malo olabavi i nasloni prst na obarač, pa nastavi da vučeš (ekspandiraš tijelo u luku) još to malo koliko je potrebno da se okidač aktivira.   Predstavnik za udžbenike je Cousins, i drugi.

Neke bitne stvari:
1.  Druga škola ne funkcioniše dobro sa npr spiralX kamovima (tvrdi zid). Jer se kod okidača sa obaračem, u toku procesa hica, dešava sledeći proces: Nakon sidrenja, poravnavanja nišana, sav pritisak na prstima (ručno držani okidač) je na 3 ili 4 prsta koji drže okidač. Okidajući prst (palac npr) se preseljava na obarač i naslanja na njega. U tom koraku se vrši transfer opterećenja tj pritiska sa - 100% na prstima koji drže rukohvat -  na novu distribuciju pritiska, gdje jedan dio ide na prst na obaraču.  Ako kamovi imaju tvrd zid, proces je prilično otežan jer druga faza ekspanzije tijela (povlačanje desnom stranom, egzekucija) sa vrlo malim pomjeranjima proizvodi prevelike promjene sile koje remete balans stava i nišana, okidanje biva nervozno ili traje predugo, jer nema dovoljno pritiska između prsta koji okida i obarača. Jedini lijek za to je dovoljno pred-opterećivanje obarača,  dobrim naslanjanjem prsta dovoljnim pritiskom od starta. Loša strana ove situacije je što je to pomalo hodanje po ivici noža.

2. Prethodni problem se prevazilazi držeći se kamova sa mekšim zidom.

3. Prva škola (Wilde) funkcioniše sa spiralX kamovima jer pri upotrebi hinge back tension okidača (ili true-back tension-a, tj na okidača koji se aktiviraju silom),  nije neophodna tolika ekspanzija jer se okidanje realizuje usled male rotacije rukohvata koja se može sprovesti pri istoj sili.

Back to top

IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Reply #3 - Oct 29th, 2011 at 11:35pm
Print Post  
Eto tu su neke osnovne stvari (koje bih ja rekao).  Dodao bih još sledeće:  svi početnici, vole i hoće okidač sa obaračem (često im i nije jasno kakvi su to "back tensioni" isl i šta će im to).  Treba ih pustiti da time počnu Wink  Kasnije im treba dati u ruke jedan rotacioni, i jedan na silu opaljujući (kao Evo+).  Bez tog alata, vrlo je teško da će naučiti pravilno okidanje. Tj neće:
1. prekinuti nerv koji ide iz mozga do prsta na obaraču a prvi uslov dobrog okidanje je da se taj nerv prekine
2. neće formirati i razviti stav tijela koji im omogućava najbolju stabilnost sa najmanje snage, tj omogućava ekspanziju u osi   -  da se vuče, a da nišan stoji u centru odn. simetrično pliva oko centra kao da ga opruga stalno vraća u centar
3. neće naučiti sami proces tj usvojiti motoriku koja treba da postane podsvjesna. Nakon toga, svaki okidač se okida tj aktivira na isti način.

Još nešto: termin "back tension" ima dosta kontroverzi i nijansi tumačenja. To je razlog zašto npr pomenuti profesionalac koristi termin "scapulae motion" - kretanje ili pomjeranje lopatice,  da bi ukratko imenovao i locirao radnju koja predstavlja egzekuciju, ili aktiviranje hica tj luka.

pozdrav
Milan

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #4 - Oct 30th, 2011 at 7:29am
Print Post  
Izvinite sto upadam u temu.
Milan je izneo lepo i temljno izlaganje.

Dodao bih samo jednu stvar. Milan je verovatno zaboravio da kaze ili je smatrao da nije za ovu temu.

Mislim da ne gresim da to vazi i za kompaund.

Koju god tehniku da koristite.
Ona je mrtva bez davanja direkcije sila (pravaca)
Ono guraj i vuci  ne sme da bude bezosecajan pokret koji je nekontrolisan.
Naime...i pored toga sto vam je zuto u nisanu (kod kompaunda i preklopljeno zadnjim nisanom) vi ste samo vizuelno postavili luk tamo gde zelite.
Ali strela ce otici tamo gde su direkcije sila.
Treba se fokusirati da zadnja ruka vuce tako kao da izvlaci strelu iz centra mete, a prednja ruka da vrsi pritisak i po pravcu i vertikali opet u centar.Kada te vektore poklopite i osetite da je to jedna linija izmedju prstiju ili okidaca i centra mete imate sve sanse da pogodite.
Bez tog filinga tesko je pucati velike rezultate.

Back to top

IP Logged

Knezevic Milan
Senior Member

Reply #5 - Oct 30th, 2011 at 10:49am
Print Post  
Predrag wrote on Oct 30th, 2011 at 7:29am:
Izvinite sto upadam u temu.
Milan je izneo lepo i temljno izlaganje.

Dodao bih samo jednu stvar. Milan je verovatno zaboravio da kaze ili je smatrao da nije za ovu temu.

Mislim da ne gresim da to vazi i za kompaund.

Koju god tehniku da koristite.
Ona je mrtva bez davanja direkcije sila (pravaca)
Ono guraj i vuci  ne sme da bude bezosecajan pokret koji je nekontrolisan.
Naime...i pored toga sto vam je zuto u nisanu (kod kompaunda i preklopljeno zadnjim nisanom) vi ste samo vizuelno postavili luk tamo gde zelite.
Ali strela ce otici tamo gde su direkcije sila.
Treba se fokusirati da zadnja ruka vuce tako kao da izvlaci strelu iz centra mete, a prednja ruka da vrsi pritisak i po pravcu i vertikali opet u centar.Kada te vektore poklopite i osetite da je to jedna linija izmedju prstiju ili okidaca i centra mete imate sve sanse da pogodite.
Bez tog filinga tesko je pucati velike rezultate.

Ovo je jako korisno razmisljanje ,tj savet ! Upotrebljiv i za druge lukove

Back to top
WWWGTalk  
IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Reply #6 - Oct 30th, 2011 at 4:08pm
Print Post  
Evo nekoliko primjera

Reo Wilde (rotacioni back tension okidač):

Gellenthien (isto rotac.okidač):

Beauboeuf (ponajbolji od prethodnih):

Cuz:

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #7 - Oct 31st, 2011 at 9:33am
Print Post  
jel bio neko na seminaru za vikend? malo utisaka ako moze Smiley

Back to top
IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #8 - Nov 2nd, 2011 at 9:13pm
Print Post  
darko wrote on Oct 31st, 2011 at 9:33am:
jel bio neko na seminaru za vikend? malo utisaka ako moze Smiley

u vezi seminara....
http://www.serbianarchery.com/node/278
Bilo bi lepo da neko prenese svoje licno iskustvo.

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #9 - Nov 5th, 2011 at 5:07pm
Print Post  
Milane, dali si uopšte imao problem jednakog (konzistentnog) rasporeda pritiska na prste koji drže okidač i kako si ga rešavao ? Naravno, mislim na hend-held okidače

Back to top

IP Logged

Milan Šekularac
Junior Member
**

Reply #10 - Nov 13th, 2011 at 6:50am
Print Post  
90m wrote on Nov 5th, 2011 at 5:07pm:
Milane, dali si uopšte imao problem jednakog (konzistentnog) rasporeda pritiska na prste koji drže okidač i kako si ga rešavao ? Naravno, mislim na hend-held okidače

Cao.
Taj problem nisam imao, jer, cini mi se da to nije tako tesko samo ako znas kako zelis da drzis okidac i svaki put nastojis da to tako uradis?  Ne treba zaboraviti da je ergonomija dosta bitna, tj treba uzeti okidac koji ti odgovara velicinom rukohvata.
Imao sam teskoce kod okidanja sa kamovima sa tvrdjim zidom (SpiralX kod hoyta).
pozdrav
M.

Back to top

IP Logged

messerschmitt
Junior Member
**

Reply #11 - Jan 14th, 2012 at 7:06pm
Print Post  
Pročita sam ovo,pročita...
Uf i ajme!
Novi sam u streličarstvu i mislija sam da sam počeo "hvatati" bar neke osnove.
Ne,nisam.
Mislim da sam bar skužija o čemu ste govorili. A jako lipo ste govorili.
Sutra na trening... Wink

Back to top

IP Logged

VericcaA
New Member
*

Reply #12 - Jun 19th, 2012 at 8:11am
Print Post  
Po komentarima izgleda niko nije ni bio na seminaru...

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top