Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
 25 Stekao tehniku (Read 12968 times)
Gordann
New Member
*

Re: Stekao tehniku
Reply #15 - Nov 8th, 2012 at 2:39pm
Print Post  
Najgore je ono jos cu samo jednu i tak to ode

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #16 - Feb 5th, 2013 at 10:30pm
Print Post  
Zanima me da li (i na koji način) kontrolišete stav između serija (tri strele, pa vađenje istih)? Znači, kada se vratite na liniju, da li stav prekontrolišete ili samo ispucate sledeću "ruku"...?

Back to top

IP Logged

Bear
Junior Member
**

Reply #17 - Feb 5th, 2013 at 11:31pm
Print Post  
kredom, flomasterom, nalepnicama.......

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #18 - Feb 6th, 2013 at 12:41am
Print Post  
Bear wrote on Feb 5th, 2013 at 11:31pm:
kredom, flomasterom, nalepnicama.......

Jel' to dozvoljeno...? Shocked

Evo zašto pitam: dugo sam trenuirao streljaštvo, isprva puškom, a kasnije i pištoljem. Mi smo imali (jedinstvenu) tehniku provere stava, a na bazi refleksnog pomeranja tela u "stav" koji je memorisan u muskulaturi. Da bi bilo jasnije, kada prvi put stanem na vatrenu liniju, podižem oružje u stavu koji je odgovarajući, ali umesto okidanja, zažmurim na oko sa kojim nišanim jednu sekundu, a onda pogledam gde mi se nalaze nišanske sprave na meti. Ako je stav dobar, nišan se neće pomeriti, ali ako nije, nišan u stvari pokazuje koliko sam "van stava". Ako sam van stava, pomeranjem nogu (prednje ili zadnje, ili širenjem i skupljanjem stopala) dobijam da na sledećoj kontroli uravnotežujem, odnosno dovlačim telo u pravilnu osu, odnosno u osu koje je moje telo memorisalo.
Sada će neko (verovatno) reći da streljaštvo i streličarstvo ne mogu da se porede, što je donekle i istina, ali što se tiče samog stava, mislim da se tu priča ne razlikuje mnogo. Naime i u jednom i u drugom sportu je potrebno dovesti telo u osu koja je najkonfornija za opaljenje, jer tada telo (pri opaljenju, odnosno odapinjanju) neće instiktivno povući osu u neželjenom pravcu, a samim tim i uticati na putanju zrna, odnosno strele.
U streljaštvu se to obično radi na početku probnog gađanja, odnosno svaki put kada se stopala pomere (slučajno ili namerno) ili se napusti vatrena linija. Pri vraćanju na istu, postupak se ponovi i nema potrebe za dodatnim probnim hicima (koji su i zabranjeni kada se jednom opali u meč- metu).
Moje pitanje (sada glasi) da li bi sudije (u vremenu od dva minuta za tri strele) dozvolili nišanjenje lukom bez strele u svojstvu provere stava, odnosno da li podizanje luka bez strele smatraju promašajem, ako se on spusti polako kao da ste imali strelu, ali ste primetili da nešto nije dobro i kompletan luk spustili bez odapinjanja?

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #19 - Feb 6th, 2013 at 8:16am
Print Post  
Dozvoljeni su foot markeri, cak mogu i da se kupe Smiley Isto, ako ispalis strelu u 3 metra mozes da ispalis jos jednu strelu, za koju dobijas 20 sec vremena (ako se ne varam, mozda je i 40 sec)
Pogledaj na sajtu SSS, imas sve sto se tice pravila.
Podizanje luka bez strele niko ne radi ali je valjda dozvoljeno ... imas 2 minute za 3 strele pa ti vidi .. ako si u ravnotezi bez strele niko ti ne garantuje da ces biti u ravnotezi i kad stavis strelu pa ne vidim smisao natezanja bez strele

Back to top
IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #20 - Feb 6th, 2013 at 9:15am
Print Post  
Markeri za stopala su dozvoljeni, dokle god im je visina manja od 1". Dakle, krep traka je sasvim OK.

Podizanje luka bez strele i natezanje je dozvoljeno. Nije problem i stajanje na liniji bez puštanja strela, ali samo dok zvučna i svetlosna signalizacija to dozvoljavaju Smiley

Ukoliko strela ispadne u zonu 3 metra, ta strela se smatra "ne ispaljenom" i to je jedini slučaj kada streličar ima pravo na re-shot bez intervencije sudije i za tu strelu ne dobija dodatno vreme. (FITA book 3, 12.5).

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #21 - Feb 6th, 2013 at 9:40am
Print Post  
darko wrote on Feb 6th, 2013 at 8:16am:
Dozvoljeni su foot markeri, cak mogu i da se kupe Smiley Isto, ako ispalis strelu u 3 metra mozes da ispalis jos jednu strelu, za koju dobijas 20 sec vremena (ako se ne varam, mozda je i 40 sec)
Pogledaj na sajtu SSS, imas sve sto se tice pravila.
Podizanje luka bez strele niko ne radi ali je valjda dozvoljeno ... imas 2 minute za 3 strele pa ti vidi .. ako si u ravnotezi bez strele niko ti ne garantuje da ces biti u ravnotezi i kad stavis strelu pa ne vidim smisao natezanja bez strele

Nešto sam čitao za foot- markere, ali nisam baš bio siguran.
smisao podizanja i sidrenja bez strele i jeste da bi se prekontrolisala osa u mišićnoj memoriji, odnosno da bi se ista uporedila sa trenutno zauzetom stavom. Ako su foot- markeri dozvoljenio, onda bi kontrolu stava radili prvi put (u prvoj ruci , odnosno pri početnom upucavanju pred meč), a već kasnije- to nije neophodno jer bi se označilo mesto za stopala.
Inače, kontrolu stava, korekciju (ako je potrebna) i ispaljenje tri strele radimo za nekih 1:30, do 1:45 što se uklapa i u vreme, a dobija se na sigurnosti. Konkretno, dok nismo radili takvu kontrolu, dobijali smo grupe na različitim mestima mete, i to grupe od po šest i više strela ( od 6-10 na 3 sata, pa to isto na 9 sati i sl.). Već kontrolom (ali bez foot markera), grupa se stabilizovala, odnosno, centralni pogodak je bio tamo gde treba...
Ako se kontrolom stava mišićna memorija koristi da radi za streličara a ne obratno i ako se kontrolisanom jačinom natega uglavnom istom silom ispušta strela (a pri tom su nišanske sprave podešene korektno), ne bi trebalo da bude većih odstupanja iz grupe (pričamo o zatvorenom, jer otvoreni prostor ima i element vetra).

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #22 - Feb 6th, 2013 at 4:13pm
Print Post  
Pozicija stopala je bitna,ali ne i presudno znacajna.
Koliko god precizno svaki put zauzmes poziciju stopala ,tokom natezanja luka usled sile koja je za to potrebna,telo ima potrebu da napravi izvestan otklon;...do"uvrtanja" tela moze dolaziti od kolena,kukova,struka i ramenog pojasa i na kraju najbitnije pozicija glave tj.promene tacke sidrista i oka sa kojim se nisani.(u odnosu na prostor i metu)

Da li malecka kontrolise poziciju tetive u odnosu na nisan???

Moja prepuruka za dalji rad dok ne bude kasno

http://www.archery.org/UserFiles/Document/FITA%20website/07%20Publications/02_do...

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #23 - Feb 6th, 2013 at 9:24pm
Print Post  
Predrag wrote on Feb 6th, 2013 at 4:13pm:
Pozicija stopala je bitna,ali ne i presudno znacajna.
Koliko god precizno svaki put zauzmes poziciju stopala ,tokom natezanja luka usled sile koja je za to potrebna,telo ima potrebu da napravi izvestan otklon;...do"uvrtanja" tela moze dolaziti od kolena,kukova,struka i ramenog pojasa i na kraju najbitnije pozicija glave tj.promene tacke sidrista i oka sa kojim se nisani.(u odnosu na prostor i metu)

Da li malecka kontrolise poziciju tetive u odnosu na nisan???

Moja prepuruka za dalji rad dok ne bude kasno

http://www.archery.org/UserFiles/Document/FITA%20website/07%20Publications/02_do...

Na žalost, moje poznavanje engleskog je gotovo nikako, pa ovu publikaciju ne mogu da pročitam.

Što se ostalog tiče, mogu da kažem da smo trener i ja vrlo zadovoljni njenim stavom. Konkretno, kolena su ispružena prirodno (nema uvrtanja nogu na unutra ili na spolja što sam primetio kod nekih drugih koji trenirraju par godina), kukovi su sasvim u osi tela (nisu nagnuti ni napred ni nazad, niti levo ni desno) što u stvari centar težišta tela baca upravo između stopala. Rame prednje ruke je malo spušteno u odnosu na rame zadnje, dok je podlaktica blago povijena uvis (ne mnogo), a lopatice su u maksimalno bliskom položaju. Trener je čak ovlaš stavljao strelu iza njenih lopatica (dok je u punom nategu), kako bi provetio poravnatost istih. Tetiva je povučena tako da dodiruje vrh nosa, a prsti tako postavljeni da jedino palac dodiruje donji deo brade. I sve ovo se već radi mehanički, odnosno uopšte nema promene u tim radnjama bilo da ispaljuje prvu, desetu ili pedesetu strelu.
Jedina greška koju pravi je povremeno previsoko dizanje luka (pod uglom 0d 45° u odnosu na podlogu pre nego što počne da ga spušta i istovremeno nateže), pa na to moramo malo više da poradimo...
Nastavak...

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #24 - Feb 6th, 2013 at 9:52pm
Print Post  
Nastavak...

Iskreno se nadam da ćemo tu grešku eliminisati do Novog sada, jer je sve manje radi, ali zna da se "zaboravi"...
Istovremeno, krenuli smo i sa vežbama disanja, pa sam je naučio trbušno disanje koje u mnogome smanjuje podizanje i spuštanje grudnog koša, što i mnogo manje pomera sam luk, a to nisam video kod mnogo iskusnijih. Naime, oni ili dišu grudno, ili u kombinaciji sa trbušnim, ali im (dok vrše udah i izdah9 to mnogo pomera luk na sve strane.
Još nešto: po grupama vidim da me sluša i fokusira pogled na nišanu, dok je meta u "blagoj magli", a evo i zašto: luk je taj koji se pomera (nikada ne može biti idealno miran) i na njega treba fokusirati pogled, a meta je fiksna, pa ona i treba (jer oko ne može isto da fokusira nešto što je u njegovoj blizini i nešto što je daleko, a istovremeno)da se nazire. Pored toga, nema praćenja tek otpuštene strele, već se na metu pogleda tek kada se luk spusti, jer strela neće "pobeći iz mete" već će tamo ostati, pa se ne gubi ništa ako se pogleda i posle nekoliko sekundi.
Otpuštanje ide glatko tako da nisam primetio da pravi nekontrolisane trzajeve, a čim primeti da nešto nije odradila kako treba, strela se ne otpušta, več se tetiva otpušta lagano i luk se vrača u početni položaj.
Dobro, desilo se i par puta da je pogodila u belo, ali ne pada u vatru zbog toga, već smireno pokušava da vrati film i da grešku ispravi već sledećom strelom. Tada je obično pitam da li zna gde je pogrešila i ako zna, ne teram je da mi se pravda, niti joj govorim da to mora da ispravi. Ako ne prepozna grešku, onda popričamo na kratko bez presije, već drugarski.
Uopšte, ja sam ponosan na naš odnos jer smo mi (pre svega) drugari, a u drugom planu je to što sam joj roditelj, tako da nemam apsolutno nikakvih problema sa njom ni u privatnom životu, tako da taj recept primenjujemo i ovde.
Jedino što joj malo zavidim...i ja bih uzeo luk da probam par puta  Smiley, ali sam se zarekao da to neću raditi sve dok ona ne bude sposobna da sama trenira.

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #25 - Feb 6th, 2013 at 10:18pm
Print Post  
ne bih puno da mudrujem, ali naveo si 3 stvari koje ne radi onako kako se savetuje. Trener ce ti naravno reci da su to sto ti neko sa strane prica gluposti ...
lopatice ne treba da su jedna uz drugu, prednja treba da je pomerena napred, tj. prednje rame treba da gura luk prema meti dok podlaktica treba da bude opustena. Time ce i druga greska biti ispravljena, koliko sam shvatio sad su joj lopatice paralelne sa strelom? biomehanicki je polozaj trougla najjaci, trougao cins prednja ruka sa ramenima, zadnja nadlaktica i zadnja podlaktica sa strelom. Trece je nisanjenje, preporucuje se da je fokus na meti, a da li ce strela oticu u zuto zavisi od izvodjenja hica, nisan je tu samo orijentir.
To ti je ukratko i nemojte zuriti sa turnirima, za olimpik treba puno vremena i strpljenja.

Back to top
IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #26 - Feb 7th, 2013 at 12:16am
Print Post  
darko wrote on Feb 6th, 2013 at 10:18pm:
ne bih puno da mudrujem, ali naveo si 3 stvari koje ne radi onako kako se savetuje. Trener ce ti naravno reci da su to sto ti neko sa strane prica gluposti ...
lopatice ne treba da su jedna uz drugu, prednja treba da je pomerena napred, tj. prednje rame treba da gura luk prema meti dok podlaktica treba da bude opustena. Time ce i druga greska biti ispravljena, koliko sam shvatio sad su joj lopatice paralelne sa strelom? biomehanicki je polozaj trougla najjaci, trougao cins prednja ruka sa ramenima, zadnja nadlaktica i zadnja podlaktica sa strelom. Trece je nisanjenje, preporucuje se da je fokus na meti, a da li ce strela oticu u zuto zavisi od izvodjenja hica, nisan je tu samo orijentir.
To ti je ukratko i nemojte zuriti sa turnirima, za olimpik treba puno vremena i strpljenja.

Vremena i strpljenja imamo dovoljno, to nam nije problem. Na turnir i izlazimo samo radi atmosfere, rezultat ni najmanje nije bitan...
Što se ramena tiče, ili me nisi razumeo, ili možda ja nisam napisao dobro...: prednje rame (desno) je malo spušteno u odnosu na levo (jer levom rukom odapinje) i to se može videti iz profila. Kada sam pomenuo lopatice, mislio sam da se one ispružaju tako da su u istoj ravni (a što i daje da prednja ruka gura luk),  izvlači maksimalni nateg, a leva ruka je u nadlaktici malo podignuta u odnosu na pod, pa pri otpuštanju strele, šaka blago kreće preko obraza i završava iza uha. Nema trzaja ("sada"- kada je nišan gde treba- lovljenje centra), već blago bez treptaja oka- kao da se ništa nije desilo.
Bila je u dilemi da li da ispali strelu ako joj luk pomalo šeta, što smo brzo rešili tako što sam joj objasnio da idealno miran nikada ne može da bude, ali ako se otpušta lepo a ne na komandu, pogodak će biti tamo gde treba (a sada nam je grupa prioritet)...
Da ne ispadne da je preterano hvalim, zadovoljan sam jer vidim da uživa dok puca, napreduje lepo i lagano...

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #27 - Jun 10th, 2013 at 8:08pm
Print Post  

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #28 - Jul 28th, 2014 at 4:14pm
Print Post  
Pronašao sam video u kome se opisuju radnje pri gađanju sa klikerom. Može li ko kompentetniji da ga pogleda, pa da mi napiše koliko je video oristan.
Hvala unapred!

https://www.youtube.com/watch?v=eJssSFLFCoY

Back to top

IP Logged

boxy85
Full Member

Reply #29 - Jul 28th, 2014 at 5:17pm
Print Post  
ja sam klikerom postupam ovako, momenat pre ankerisanja postavim nisan manje-vise na metu i pocnem da gledam u kliker, kada vidim da je krenuo da se vraca, vratim pogled na nisan gde centriram pin, nastavim da vucem tetivu i na zvuk klikera pustam tetivu. eto nadam se da sam malo pomogao. ovo sam inace improvizovao od coach Kim-a. Sledeci korak je konstantan nateg i gledanje jedino u metu

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top