Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
 25 Poznavanje i podešavanje opreme (Read 15099 times)
PJ
Senior Member

Poznavanje i podešavanje opreme
Dec 1st, 2011 at 4:09pm
Print Post  
Hteo sam ovu temu da otvorim u sobi Diskusije, jer bih voleo da čujem što više mišljenja, ali pošto postoji oblast Oprema nisam želeo da samo otvaranje teme bude oftopic Smiley

Pod predpostavkom da dobijete potpuno novu opremu u koferu:

Da li znate da podesite svoju opremu?
Koji su to elementi koje podešavate, a šta stavite "odprilike"?
Kojim redosledom vršite podešavanje?
Na osnovu čega utvrđujete da je vaša oprema korektno podešena?

Da li smatrate da naši streličari znaju da podese svoju opremu?

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Re: Poznavanje i podešavanje opreme
Reply #1 - Dec 1st, 2011 at 8:48pm
Print Post  
Kod tradicionalnih lukova naravno nema podešavanja kao kod olimpika ali opet ima dosta stvari koje treba štelovati...
Pucam veštačkim perima,sem kad imam drvene strele, jednostavnije mi je, tako da koristim magnetni fliper rest. Montiram ga tako da je tačka kontakta izmedju ručice resta i strele tačno iznad najdubljeg mesta na gripu,a  po visini najniže moguće da pera ne kače policu. Umesto plungera, jer nisam hteo da bušim rajzer, koristim 4 sloja gumirane duplo-lepive trake koje zalepim u rupu predvidjenu za buton. Probom sam došao do toga da je to idealna debljina i ovo ,po meni,uopšte nije loše rešenje,ako ništa drugo,pera ne kače rest.Višak ručice  kratim toliko da se ne vidi kada se gleda odozgo. Brace uglavnom krećem od najvećeg preporučenog za luk i postepeno odvijam tetivu dok po zvuku i vibracijama ne procenim da je najtiši i najmirniji. To je ujedno i trenutak kad strele prestanu da šamaraju po luku. Znam da je za moj luk nock point negde oko 7mm pa ga na toliko i stavljam dok štelujem brace, posle ga malo doteram i konačno pričvrstim kad zaključim (potpuno subjektivno) da strele pravilno napuštaju luk. Za nepoznat luk ili pogotovu ako se puca sa police nije loše krenuti ni od dosta višljeg nock pointa pa lagano spuštati... za strele nastavak...

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #2 - Dec 1st, 2011 at 9:14pm
Print Post  
Što se strela tiče uglavnom u Easton Shaft Selectoru podesim šta treba pa vidim šta bi mi odgovaralo. Strele uglavnom naručujem kompletirane, jer me mrzi da lepim pera, to mi je nekako previše pipavo a nemam ni onu spravicu. Naručujem ih pune dužine i bez zalepljenog inserta jer ih kraćenjem štelujem. Do sada mi je to uvek ispadalo oko 30 inc, koliko mi je i potrebno, što znači da je Shaft Selector bar meni bio dosta tačan. Sečem dok ne prestanu da pokazuju da su slabe. Gledam i da mi strele uvek izadju oko 9gpp, tako sam navikao, najviše zbog padova. To bi otprilike bilo to, ne radim bare shaft tuning, da me ne mrzi da lepim posle pera i inače bih pucao sa police karbonkama ili aluminijumskim  na koje bih montirao prirodna pera. Znam da sve ovo može, verovatno i treba dosta preciznije ali ja sam ovakvim set-upom do sada bio zadovoljan. Očekujem sugestije...

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #3 - Dec 5th, 2011 at 6:21pm
Print Post  
Baltazare, hvala na odgovoru. Nisam očekivao da je za tradcionalni luk potrebno toliko podešavanja.
Kako utvrđuješ da ti je strela pretvrda?

Čini mi se da je 4 dana bilo sasvim dovoljno da svi vide ovu temu i da svi zainteresovani odgovore. S obzirom da se ne oglašavaju, predpostavljama da ili mudro čuvaju svoju tehniku podešavanja opreme ili se potvrdila moja predpostavka da naši streličari nemaju metodologiju podešavanja ili prosto ne znaju da podese svoju opremu i još gore, ne znaju da izaberu adekvatnu opremu za sebe.

Možda je problem i lenjost i "začarani krug turnira" koji je pomenuo 90m, jer kada već odvojimo vreme za streličarstvo, ko će da se bakće sa podešavanjem, idem ja da treniram za turnir.

Naravno da je za štelovanje luka potrebno savladati određenu tehnika gađanja, da bi smo mogli da vidimo razliku prilikom vršenja neke promene na opremi, ali ako tehniku formiramo sa lukom (ne bez luka, kao Koreanci), smatram da je potrebno da taj luk bude pristojno naštelovan.

Uz sve to, problem je i nabavka nove i mrtvo tržište polovne opreme, kao i mali izbor opreme za testiranje prilikom planiranja nabavke (nedavno sam nabavio nove krake i očekivao sam da će na moj nateg da dodaju 4-5# na spcifikaciju, a dodali su preko 7#. Da sam imao gde da ih isprobam, uzeo bih 2# slabije i svi srećni).

Back to top

IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Reply #4 - Dec 5th, 2011 at 8:21pm
Print Post  
Dosta ljudi zna da podesi svoju opremu, ali je to prilicno komplikovan i dugotrajan proces i samo opisivanje bi potrajalo.
Imas u Download sekciji dosta o tome. Osnovne i naprednije tehnike i jos kojesta.

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #5 - Dec 5th, 2011 at 9:18pm
Print Post  
Pa... Sale je verovatno u pravu kada kaže da je to previše komleksna tema za kratak odgovor... Jedino pojednostavljenje,u odnosu na ovo što sam ja pisao, bi bilo da se gadja sa police,sa dlakavog resta a ne nekog drugog...sve ostalo je zaista neophodno... Kada se uzme u obzir da za olimpik treba štelovati sve ovo i tiler i berger i centershot i kliker i nišan i ko zna šta još i njihove medjusobne odnose, a o compaundu da i ne govorimo, nije ni čudo što niko nije post-ovo...
PJ, što se strela tiče, ako mi je grupa pomerena u desno (levi je luk) i kače rest i sight window, bez obzira šta ja radio, onda su tvrde...ako je grupa pomerena levo i (ili) strele su razbacane više nego obično, onda su slabe... Naravno, siguran sam da postoje i za ovo preciznije i pouzdanije metode, ali meni je dovoljno i ovako...

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #6 - Dec 5th, 2011 at 10:23pm
Print Post  
Da, da, znam za DL sekciju. I znam da je kompleksno. A to je, bez ironije, reč koja daje potpun odgovor na moje pitanje.

Baltazar, s obzirom da imaš berger od trake, te grupe levo i desno mogu da budu i zbog nedovoljne/preterane tvrdoće trake. Pandan tvrđem/mekšem bergeru na recurve-u.
Naravno, ovo sa trakama je slučaj kada si već blizu pravog spajna, a to sa grupama ima smisla za strele kod kojih je baš promašen spajn.

Update: editovao sam poruku da ne bi neko pogrešno shvatio Smiley

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #7 - Dec 6th, 2011 at 9:32am
Print Post  
Da je duplofan traka adekvatna zamena za berger, i nije... Ako stavim 3 sloja, zadnji kraj strele kači rest na onom delu kroz koji prolazi ručica....sa 5 slojeva, rekao bih da mi trebaju mekše strele...
U svakom slučaju,zadnja 3 seta strela sam uzimao sa ovakvim set-up om.Od toga jedne nisu bile loše na 30,5 inc (to im je i bila puna dužina i na toliko sam ih i ostavio) ali sam ipak stavio lakše vrhove reda radi i meni se činilo da su dobre. Kod druga 2 seta na otprilike 31 inc ,grupa je bila 10-15 cm levo (levi luk) pa sam ih kraćenjem sveo na 30, gde su letele tamo gde treba (sa istim vrhovima) Da li ima da se kupi nekakav samolepivi berger,ili nešto sl. mada čini mi se da primitivno može i ovako...?

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #8 - Dec 6th, 2011 at 9:42am
Print Post  
sto ne stavis hoyt pro ili hunter? imaju dve debljine trake kojom se rest lepi za riser

Back to top
IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #9 - Dec 6th, 2011 at 10:37am
Print Post  
Nije problem da odmaknem rest od luka, nego strelu od resta.

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #10 - Dec 6th, 2011 at 11:35am
Print Post  
mislis strelu od risera? oba ova resta imaju na sebi deo koji sluzi tome, ako iskombinujes sa debljinom trake za lepljenje mislim da neces imati problem

Back to top
IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #11 - Dec 6th, 2011 at 12:37pm
Print Post  
Imao sam pre par godina Hoyt Pro i neke kopije ali nisam ljubitelj tih plastičnih restova mada uopšte nisu loši. Najviše mi odgovara magnetni ili eventualno na oprugu. Znam da oni  nisu baš za tradicionalne lukove i da naravno najbolje rade sa presur butonom. Ne znam koliko sam bio jasan, duplofan trakom ne pokušavam da podesim centershot već zalepim 4 sloja jedan preko drugog pa onda isečem deo koji kroz rupu na restu, predvidjenu za berger, zalepim na rajzer. Naravno, ne skidam zaštitnu foliju sa zadnjeg sloja i onda se strela oslanja na njega pošto je tako-reći stariji, a ne kači rest pri prolasku. Nisam ni mislio ovim da zamenim buton, već jednostavno da dam streli malo lufta. Zato sada strela zadnjim krajem čak i kad nije odgovarajućeg spina ne češe o rest već ima kontakt samo sa trakom koja može i da se ugiba....100 % sam siguran da sam ovim dobio pravilniji let strele...

Back to top

IP Logged

messerschmitt
Junior Member
**

Reply #12 - Jan 12th, 2012 at 4:20pm
Print Post  
Pozdrav ljudi.
Dugo nisam bio na ovom forumu,dugo nisam ni uzeja luk u ruke i od Nove godine rekoh - dosta. Počeh malo po malo pucat,kod mene u Dalmaciji je vrime izvrsno,ali zimi lipo vrime za sobom povlači i neizbježnu tetku Buru,pa se vani i ne može baš kad bi želija...
Ovako,ne znam di da postavim ovo pitanje a nebi želija otvarat novu temu.
Imam riser25",kraci cu "Kap-ovi","M" a na njima piše : 25H 68-36,te 23H 66-38. Kupija sam tetivu sa 16 niti na kojoj piše da je za 68" a izmjerena je 64". To je u redu?
Nije teško zaključit da sam laik u opremi i finesama oko nje.
Bolji sam strijelac nego teoretičar ali treba upoznat opremu. Unaprid zahvaljujem na odgovoru i obećavam još puno pitanja. Smiley

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #13 - Jan 12th, 2012 at 8:13pm
Print Post  
Pozdrav.
Kod longbowa, tetiva je uglavnom oko 3" kraća od luka,a kod tradicionalnog recurva oko 4". Naravno, moguće su i neke varijacije,  u zavisnosti od brace hight-a za odredjenu konstrukciju luka, tako da bih rekao da je i tvoja tetiva dobre dužine. Možda jedino ima malo više niti za luk te snage, 12 niti dacrona za  luk od 40# je dovoljno. U svakom slučaju luk će biti malo tiši i strele malo sporije ali pretpostavljam da to nije previše bitno... Ukratko,ako tetiva dobro naleže u žljebove na vrhovima kraka i ako nockovi ne previše tvrdo ležu na tetivu, koristi bez problema...

Back to top

IP Logged

messerschmitt
Junior Member
**

Reply #14 - Jan 12th, 2012 at 10:39pm
Print Post  
Uf,Baltazare.ovo se zove brzina. Nisam očekiva da ću baš isti dan dobit odgovor. Šta da kažem osim - hvala.
Za buduća pitanja,da malo objasnim,pucam recurve,olimpijski,(jel se tako kaže).Pucam oko godinu i po,s velikom pauzom od par miseci,koju sam upravo prekinija i ne mislim joj se vraćat. U Splitu znam smo jednog čovika koji zna dosta o ovom sportu ali je on tek odnedavna uz "njegov" compound počeja pucat i iz recurvea. Ovako se može puno saznat,ima ljudi koji stvarno znaju.
Do slijedećeg čitanja (i mog pitanja),još jednom veliko hvala.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top