Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
 10 Koji je ovo luk? (Alaskan Bear) (Read 5942 times)
PJ
Senior Member

Koji je ovo luk? (Alaskan Bear)
Mar 9th, 2012 at 3:52pm
Print Post  
Čovek mi je poslao sledeća fotografije (fotografisano mobilnim telefonom):

S obzirom da o kompaundu vrlo malo znam, uzevši ovaj luk u ruku sam zaključio da je prilično težak i da mu noking point 20-ak cm iznad tačke gde ima smisla da bude Smiley

Etiketu  sam poslao čisto zbog onog serijskog broja i samog izgleda. Snaga je 70#, a u punom nategu je nešto preko 20#. Vredi li ovo čemu i da li ima smisla ulagati u neku opremu ili...?

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Re: Koji je ovo luk? (Alaskan Bear)
Reply #1 - Mar 9th, 2012 at 5:48pm
Print Post  
O taj model nisam video dobrih pa recimo 20 godina. Bilo ih je pre 90, uvozio ih je, mozda gresim sa imenom, Jovan Micic iz Slovenije, a kod nas ih je imao i Slavko Sportas. Ne mnogo, ali ih je bilo tu i tamo. Slavko je kasnije imao vrlo slicne Browninge.

Koliko se secam, Bear je bio 50 i 65% let off, nije mogao da se podesava, vec su se menjali tockovi. I kod tebe se vidi na slikama da koristi celicne sajle sa suzicama. To bi trebalo da se promeni, post je jako malo ustelovanih lukova ostalo iz tog vremena. Celicne sajle se istezu, i to ne bas preterano ravnomerno.

Za njega jedina tetiva koju smes da upotrebis je B50. Sve drugo ce ga rasturiti. Kablovi takodje mogu da budu samo celicni, inace ce da ode u vecna lovista.

Da se srediti, da sluzi za zabavu, ali nista vise od toga.

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #2 - Mar 9th, 2012 at 6:11pm
Print Post  
Odlične informacije. Hvala.
Kaže ima "pun ranac" neke opreme i ako sam dobro razumeo, ima rezervne sajle i tetivu. Pitanje je da li su "rezervni", jer su rashodovani ili su novi.

Da li su oni šrafovi deo nišana ili je to neki arhaični lovački nišan?

Šta bi sa tim lukom trebalo sada uraditi (osim servisa sajli i tetive) da bi bio bezbedan za upotrebu i da bi imalo smisla koristiti ga?

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #3 - Mar 9th, 2012 at 7:22pm
Print Post  
Imao sam slican Browning luk, Nomad se zvao mislim...Ali bilo je to pre 100 godina  Grin Grin Grin Grin
Nenam sta da ti kazem,a da B-R to nije rekao....sem da je nisan arhaicni Bearov cetvoropinski nisan.Pinove stelujes levo-desno-gore-dole,muka....Ova dva srafa(okrugla na ovom metalnom bloku) su srafovi za Bear osmostrelni quiver.Odviju se i na ovaj blok se zasrafi quiver

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #4 - Mar 9th, 2012 at 7:29pm
Print Post  
Ono je lovacki nisan, nekada vrlo popularan, a na tom luku ce lepo raditi i danas..

Dakle, servis tetive je obavezan, a sajle treba proveriti. Ako nisu rascupane na tackama gde se lome, i na njima je svuda neostecen omotac, mozda ih i ne treba menjati.. Tetivu menjaj, to je obavezno, ako ne umes da se snadjes, vici..

Ja bih prvo pregledao kompletne krake da li su citavi ili imaju pukotina. Jedan od dobrih metoda je vata, vuces sa njom preko kraka, sa svih strana, ako se negde kaci, dobro pogledaj mesto, postoji velika sansa da ces naci napuklinu.

Takodje, verovatno treba podmazati i osovine kamova..

Sledeci korak, posle zamene tetive je da spustis snagu, tj odvrnes krake za dva okreta, i probas sa sto tezom strelom, i debelo obucen, sa ozbiljnim stitnikom zaruku, kapom i zastitnim naocarima. Sve psle toga ide lakse.

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #5 - Mar 9th, 2012 at 7:31pm
Print Post  
Gorane, Nomad. Bravo, zaboravio sam model.

Jel bio jedan od Slavkovih, ili neki drugi?

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #6 - Mar 9th, 2012 at 7:39pm
Print Post  
Nije Slavkov,dovuko sam ga iz inostranstva.Od Slavka sam imao Flare,a moj prijatelj Whitetail II.Malo je falilo da uzmem Super Strike....

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #7 - Mar 9th, 2012 at 7:45pm
Print Post  
Skoro sam video jedan Flare, vratio me u proslost.. Cheesy 

To su bila dobra vremena.

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #8 - Mar 9th, 2012 at 7:45pm
Print Post  
Pucao sam i sa lukom Miciceve proizvodnje,imao ga (mislim da ga jos ima) moj prijatelj.Kamovi su bili autenticni kao na Bear Flare

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #9 - Mar 9th, 2012 at 7:46pm
Print Post  
Micic je verovatno uzimao rezervne Bear Camove.. Ili kopirao originalne, da ne razmislja mnogo..

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #10 - Mar 9th, 2012 at 7:52pm
Print Post  
Moj Flare(sada bivsi,sa novim vlasnikom) je jos u funkciji,ali sa nevidjenim modifikacijama Grin Grin Grin
naime,tip je ispucao na prazno luk,i naravno pukli kablovi.Posto on ima specificne kablove(na njima je ona kuglica koja staje u rupu na kamu,ona je fabricki postavljena) koje nismo mogli da nadjemo,ja sam malo experimentisao.Odneo kod majstora kamove,prosirio te rupe i napravio burence sa dva zljeba koje staje u kam,Ispleo i kablove od dacrona b50,i probao,pa sta bude,nek bude...I zamisli,jos mu nista ne fali,ko da ga Rusi pravili Grin Grin Grin

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #11 - Mar 9th, 2012 at 7:54pm
Print Post  
Mislim da je on to kopirao.Ne secam se gde sam video,gomilu odlivaka tih kamova koje je trebalo obraditi,i to je to

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #12 - Mar 9th, 2012 at 8:04pm
Print Post  
Ti stari lukovi sa celicnim kablovima i B50 tetivama su izuzetno izdrzljivi.. Daleko izdrzljiviji od danasnjih, ali i daleko manje efikasni.. Danak napretku.

Back to top

IP Logged

Goran Pecinovic
Full Member

Halleluja

Reply #13 - Mar 9th, 2012 at 8:05pm
Print Post  
Lepa,dobra,stara vremena.....

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #14 - Mar 9th, 2012 at 8:43pm
Print Post  
Ne da se neću snaći, nego nemam pojma šta bih radio sa jednim kompound lukom Smiley

Važno mi je da imam početne informacije, pa videću da upoznam čoveka sa nekim ko koristi kompaund.

On je video moj recurve i izrazio želju da kupi sličan, ali zašto da i ovaj luk ne servisira, kad ga već poseduje.
Kad ga sredi, možda ipak ostane u vašem taboru Wink

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top