Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 4  Send TopicPrint
 25 Tereni za tradicionalno strelicarstvo (Read 16278 times)
PJ
Senior Member

Re: Tereni za tradicionalno strelicarstvo
Reply #30 - Mar 16th, 2012 at 10:13am
Print Post  
B_R, uglavnom se slažem sa onime što pišeš na ovom forumu i smatram da si korektan sagovornik, pa mi je bilo lakše da kvotujem tvoju poruku i pokušam da ukažem na problem sa kojim se srećemo mi "mladi streličari" tokom prikupljanja informacija. No hard feelings Smiley

"Stare" formule ne rade, jer strela ima stabilizaciju u obliku pera, različita pera menjaju sve parametre strele, od mase, preko kontaktne površine (promena otpora), do prosečne gustine projektila.

Ono što sam pokušao da kažem je da masa posredno ili neposredno uvek utiče u proračunu balističkog koeficijenta, a kada si napisao:

B_R wrote on Mar 14th, 2012 at 4:44pm:
Tezina nema nikakvog uticaja, samo otpor vazduha na strelu, tj BC  balisticki koeficient i brzina projektila..

predpostavljam da se težina odnosilo na masu u gramima ili grainima, a ne na težinu u njutnima, ali i ako je u njutnima, nije problem, niko ne pušta strele na Mesecu, svi smo na istoj Zemlji, sa minimalnim odstupanjem.

I onda napišeš:
B_R wrote on Mar 14th, 2012 at 6:29pm:
Dva zrna, istog oblika, razlicite mase nikako ne mogu da imaju isti BC.

BC je empirijski koeficient koji u sebi sadrzi sve sto sa strane zrna utice na njegov otpor, pa tako i fator oblika, kao i masu zrna.

Za strelicarstvo je kljucno ono prv. Ako mozes da imas strelu koja je laksa, a ima isti BC, uticaj vetra na njen let ce biti daleko manji.

Podržavam svaki oblik razmene mišljenja, ali vodite računa da vam postovi budu konzistentni.
Ja sam ovde da bih naučio nešto o streličarstvu, ali već nekoliko puta se desi da kada izađemo na teme koje poznajem bolje od glavne teme ovog foruma, shvatam da ljudi previše pišu "odokativno", pa kako onda ozbiljno da shvatim savete zbog kojih sam na ovom forumu?!
Paralela se može postaviti i sa razmenom iskustava uživo.

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #31 - Mar 16th, 2012 at 2:21pm
Print Post  
PJ, u pravu si, masa strele utice na proracun BC, ali ne i na zanosenje od vetra i na [pad, osim kroz BC..

Idemo sa nekoliko primera.

Dve strele, istog BC, jedna teza od druge, i iste brzine.. Koja ce imati vece zanosnje od vetra. Koja ce imati veci pad?

Jako je opasno poistovecivati masu i BC.

Jel se seca neko Newtnovog zakona gravitacije? Sta ce pre da padne na zemlju, Sa visino od 5 m,  teg od kilogram ili teg od 100 kiograma?

I za kraj, jos jedna zackoljica.. Dve strele, potpuno jednake mase, Axis FMJ i X7 2314, ispaljene sa istog luka imaju jednaku brzinu. Koja ce imati vece zanosenje od vetra.

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #32 - Mar 16th, 2012 at 3:35pm
Print Post  
Deblja...?

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #33 - Mar 16th, 2012 at 4:29pm
Print Post  
Baltazar wrote on Mar 16th, 2012 at 3:35pm:
Deblja...?

Zasto??

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #34 - Mar 16th, 2012 at 4:51pm
Print Post  
Veci poprecni presek,tim i manji bc

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #35 - Mar 16th, 2012 at 6:36pm
Print Post  
poceo je kviz.
Mozda tako dodjemo do zakljucka sta vise utice na pogotak tj promasaj mete.

Zamislite ace ili x10 strelu ispaljenu iz luka 40-42 funte.
Sve idealno nastelovano,bez vetra.
Koliko utice takmicar na visinu grupe pogotaka na 90m ako svaku strelu ispali razlicitim brzinama izvlacenja u kombinaciji idealnih i losih otpustanja i razlicitim pauzana odmora izmedju svake strele?

Vise od pola metra !!!
I zaista mislim i ponavaljam da je ova prica o vetru totalno nepotrebna.

Duva vetar ...pa sta?
Strele imas koje imas.
A i pri samoj kupovini kupujes ono sta imas da platis.

Vetar duva , tvoje je da procenis preticanje...tu ne pomazu proracuni ni tabele.Nije ovo ispaljivanje snajperskog hitca sa stalka.

Kada vec pricamo o vetru.
Imao sam privilegiju ucesca na SP i EP .
EP u Atini 2006.Ne znam koja je bila brzina vetra.
Slikovito da vam opisem....plasticne stolice su se rolale po terenu ,mreza iza meta (koja je teska ohohoj) carlijala je kao zavesa pored otvorenog prozora na promaji.Redari su pali snogu ne bi li nekako teren odrzali za takmicenje.

Gadjao sam na met 8.Ali moja grupa pogodaka je bila izmedju  meta 7 i 9.
Frandjeli je pobedio u kvalifikacijam ispucao preko 600 sto se kod nas smatra velikim rezultatom.A nije imao strele sa marsa.
Razlika u nekih 100 + krugova vise za njega u odnosu na mene nije zato sto je imao bolje strele ,vec zato sto je imao tehniku gadjanja koju je sa velikim procentom uspesnosti ponavljao svaki put.Zna covek da gadja (strelicari),pa to ti je.

LJUDI oprema puno znaci.
Oprema  (ustelovanost,usaglasenost) puno utice na velicinu grupe. A li ipak na kraju VI ste ti koji pravite pogodak.

U nasem savezu,(potpisujem) uglavnom takmicari imaju bolju opremu nego sto im treba.
Lepo je ako neko ima, jos je lepse sto to i voli.
ALi ne ocekujte rezultat da ce ispucati "najbrza strela".
Rezultat pravite iskljucivo VI.

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #36 - Mar 16th, 2012 at 6:49pm
Print Post  
Da dodam samo jedan citat g Kisik lee.
"Ističemo da brzina ne sme da nas zavara jer prejak luk na drugi način negativno utiče na takmičara, u prvom redu na telesno preopterećenje takmičara, pa time i na slabiji rezultat pre svega."

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #37 - Mar 16th, 2012 at 7:20pm
Print Post  
Oko brzine strela,uticaju vetra, vrstama vrhova i nokova ,profilu pera itd....ima smisla da pricamo samo ako je u pitanju neko ko postize grupu pogodaka na 90m u nekih 15-20cm.
Dokle god pricamo o promasajima mete teziste teme bi trebalo da bude nesto drugo.

B_R ja postujem tvoje znanje.Ali se bojim da ce neko nov bez dovoljno iskustva da ode stranputicom umisleci da je sve do kvaliteta i izbora opreme ,a to nije tacno.

Back to top

IP Logged

Baltazar
Junior Member
**

Reply #38 - Mar 16th, 2012 at 7:52pm
Print Post  
Mislim da niko ovde nije u zabludi da ce odabirom strele postati dobar strelicar i kao sto je receno pravu brigu o tome treba da vode ljudi koji imaju vestinu da iskoriste bar deo potencijala svoje opreme... Licno,voleo bih bar ponekad da kazem da sam promasio jer mi strela nije bila odgovarajuca za tu nadmorsku visinu,ali sam siguran da moje sposobnosti nisu dovoljne da iskoriste ni deseti deo mog luka bez obzira koliko je on jednostavan u poredjenju sa drugima. To me uopste ne sprecava da se interesujem za sam princip i da razumem neke zakonitosti bez obzira koliko su za mene nebitne...Ja nikad necu voziti kao Sumaher ali ipak volim da znam sta cini da formula ide brzo...

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #39 - Mar 16th, 2012 at 7:56pm
Print Post  
Pedja, verujem da Franđeli pored tehnike gađanja ipak ima i određeno iskustvo u prilagođavanju te tehnike vremenskim uslovima.

Predrag wrote on Mar 16th, 2012 at 6:36pm:
U nasem savezu,(potpisujem) uglavnom takmicari imaju bolju opremu nego sto im treba.

Uglavnom? Ja sam spreman tu izjavu da potpišem za sve OL i CU streličare u Srbiji, koje sam video uživo!

Počev od onih sa Samick Polarisom, zaključno sa onima koji koriste X10 strele Smiley

Da rezimiramo, svaki komad opreme i njegove karateristike utiču na rezultat gađanja (literatura kaže da je u pitanju jednocifren procenat), vremenski uslovi utiču na uslove gađanja, ali na nivou na kome se nalazi naše streličarstvo to ne da nisu presudne kategorije, već im je značaj gotovo zanemarljiv.

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #40 - Mar 16th, 2012 at 8:01pm
Print Post  
Baltazar wrote on Mar 16th, 2012 at 7:52pm:
Mislim da niko ovde nije u zabludi da ce odabirom strele postati dobar strelicar i kao sto je receno pravu brigu o tome treba da vode ljudi koji imaju vestinu da iskoriste bar deo potencijala svoje opreme... Licno,voleo bih bar ponekad da kazem da sam promasio jer mi strela nije bila odgovarajuca za tu nadmorsku visinu,ali sam siguran da moje sposobnosti nisu dovoljne da iskoriste ni deseti deo mog luka bez obzira koliko je on jednostavan u poredjenju sa drugima. To me uopste ne sprecava da se interesujem za sam princip i da razumem neke zakonitosti bez obzira koliko su za mene nebitne...Ja nikad necu voziti kao Sumaher ali ipak volim da znam sta cini da formula ide brzo...

OK
Ali ajde da premestimo poslednje postove u temu za to.
Ovde je prica pocela o problemu sa promasajem mete po vetru.I to na relativno maloj distanci.
Dalje citajuci post za postom ispade da je resenje u balistici ,e sa time se ne slazem.

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #41 - Mar 16th, 2012 at 8:01pm
Print Post  
PJ... napisao si odlican rezime

Back to top

IP Logged

B_R
Senior Member

Reply #42 - Mar 16th, 2012 at 8:31pm
Print Post  
Predraze, za peglanje gresaka u polaznoj brzini strele sluzi hronometar, i gadjanje kroz njega. Ocas posla pokaze da li je greska u duzini natega ili u necem drugom.

Kod savremenih lukova brzina povlacenja nema nikakvog uticaja na brzinu strele. Jedino sto se racuna je duzina natega, a tu jako puno ljudi pravi greske. I tu se apsolutno slazem. No savremena oprema (ne mislim na luk, vec opremu za trening) itekako pomaze da se takve greske ispeglaju.

Pucam u drugoj kategoriji, u kojoj su razlike u polaznim brzinama jako male, tako da je ovo cisto primer U hronometru imam niz izmerenih brzina  od proslog vikenda, i od 90 ispaljenih strela, 56 imaju istu brzinu, 2 imalju za 1 stopu vise, a ostalih   32 za 1 stopu nize.   Razlika u visini pogodaka zbog ovoga je 8.1 cm. Da li sam otpucao vrhunski rezultat. Naravno da ne, ali sam apsolutno siguran da je problem u meni, a ne u opremi.

Poenta cele price je da pocetnici itekako treba da znaju teorijske aspekte strelicarstva, pre svega da bi sto pre napredovali. Dvoumljenje oko opreme, i dileme da li je greska do mene, ili do luka, okidaca, ili stabilizatora, itekako uticu na sposobnost bilo kog strelicara da trenira, i analizira sopstvene rezultate.

Na zalost, kod nas jako malo ljudi poznaje teoriju, i savremene metode treniranja, sto se lepo vidi kroz rezultate.

Sto se opreme tice, samo najbolje je dovoljno. U tom slucaju, jedin i krivac za lose gadjanje je sam strelac, a ne neki nepoznati faktor. No vecina ne moze da se sa tom cinjenicom izbori, i oprevdanje trazi u kupovini lose opreme. Pa jednoga dana, kada, sto se nikada nece desiti, bas zbog takvog pristupa.

Back to top

IP Logged

Knezevic Milan
Senior Member

Reply #43 - Mar 16th, 2012 at 10:57pm
Print Post  
Mislim da ne upotrebljavamo dovoljno nasu opremu !!!

Back to top
WWWGTalk  
IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #44 - Mar 16th, 2012 at 11:55pm
Print Post  
Quote:
Kod savremenih lukova brzina povlacenja nema nikakvog uticaja na brzinu strele. Jedino sto se racuna je duzina natega.....

Ova tvrdnja je tacna jedino u slucaju da masina ispaljuje strelu a ne covek.
Potpuno los prilaz.(pricam o rikrvu a tema je u tradicionalnom strelicarstvu)
Sa aspekta tehnika gadjanja bitan je tajming celog hitca,pa i svakog njegovog segmenta.
Da ironija bude veca bitno je i da li svaki put izvlacis strelu iz tobalca na isti nacin.

Quote:
Poenta cele price je da pocetnici itekako treba da znaju teorijske aspekte strelicarstva, pre svega da bi sto pre napredovali. Dvoumljenje oko opreme, i dileme da li je greska do mene, ili do luka, okidaca, ili stabilizatora, itekako uticu na sposobnost bilo kog strelicara da trenira, i analizira sopstvene rezultate.

Pocetnik ne treba nista da zna osim BASIC tehnike gadjanja.
Svaka informacija vise od toga ce usporiti njegov napredak.
Jednostavno, u covecijoj prirodi je da uvek trazi krivca u necemu kako bi sebe opravdao,
tako i ovde.
Cim sazna za pritisak opruge u bergeru eto njemu krivca za promasaj.
ILi u stilu koji ti upraznjavas uvek je kriv neki sraf ili okidac.Da li je uvek???

Quote:
Sto se opreme tice, samo najbolje je dovoljno.

Da, za vrh vrhunski ,gde desetka vise cini pobednika.Ne za problem s pocetka ove teme.

Quote:
Sto se opreme tice, samo najbolje je dovoljno. U tom slucaju, jedin i krivac za lose gadjanje je sam strelac, a ne neki nepoznati faktor. No vecina ne moze da se sa tom cinjenicom izbori, i oprevdanje trazi u kupovini lose opreme. Pa jednoga dana, kada, sto se nikada nece desiti, bas zbog takvog pristupa.

Pristup (opravdanje) onih koji nemaju definisan svoj hitac,koji ne osecaju pogodak pre ispaljenja i td itd.U svakom slucaju los pristup.

Sto se opreme tice, bitno je i za svakog vazi ,da je dobro ustelovana.Ne mora da bude top model za ovu sezonu.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 4 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top