Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
 10 Adaptacija na metu (Read 4655 times)
wooxy
New Member
*

Adaptacija na metu
Aug 21st, 2012 at 7:28pm
Print Post  
Neznam da li sam odabrao dobar naslov, ali se tice mog iskustva u gadjanju.
Naime gadjao sam metu na 30m i to nekih 80 strela. Pogodci razliciti od 10ki i 9ki do poneka 8ca pa cak poneka 7ca.
Onda sam na kraju radi razonode prepotentno uzeo cep od plasticne flase.
Bio sam zapanjen rezultatom. Svih 6 strela bilo je u krugu radijusa 5cm desno od cepa. Jedna od njih ga je i pogodila.
Takvu seriju nisam imao ni blizu kada sam galjao standardnu metu.
Ovo mogu da pripisem jedino "dozvoljenoj toleranciji" kada je meta u pitanju. Sto je meta veca, cini mi se da sam opusteniji kao da imam lufta u pogotku. Kada je cep bio u pitanju, tolerancja je bila minorna i mozak se prilagodio.
Isto sam pokusao i sledeci put. Rezultati su bili veoma slicni.
Moja ideja o tehnici nisanjenja je da probam da zamisljam "cep" u centru mete..... mozda ce to donijeti dobre rezultate.  Smiley

Kakva su vasa iskustva?

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Re: Adaptacija na metu
Reply #1 - Aug 21st, 2012 at 9:09pm
Print Post  
jel pitas za recurve ili za compound ?
Uopsteno, treba se fokusirati na izvodjenje a ne na nisanjenje, zamisljanje cepa na meti je dodatna stvar koju moras da ponavljas tako da nisam siguran koliko je to dobro.
Ako gadjas recurve pogledaj Beiter tunel sight pin, mozda je to bolje resenje.

Back to top
IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #2 - Aug 22nd, 2012 at 8:03am
Print Post  
Ko je rekao target panic? Smiley

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #3 - Aug 22nd, 2012 at 3:12pm
Print Post  
Mislim da je osnovna stvar da naučiš da izvodiš pravilan hitac. Pod pravilnim podrazumevam da (1)tačno znaš šta radiš, (2) da istovetan hitac možeš da ponavljaš u dužem vremenskom periodu i (3) da strela leti tamo gde se nalazi nišan u trenutku otpuštanja. Ukoliko se ova tri uslova steknu, imaćeš grupu, a veličina grupe će onda zavisiti od treninga i opreme kojom pucaš.

Znam da mnogi greše (kao što sam i ja ranije) što uopšte izlaze na turnire i opterećuju se metom a ni blizu ne mogu da sastave gornja tri uslova. Zbog toga mislim da je dobro da treniraš postizanje ova tri elementa (kako, to je već druga priča). Primeti da treći element podrazumeva da ipak negde nišaniš, dakle protivim se pucanju u metu bez lica jer mentalni aspekt postojanja lica treba uvežbavati odmah. Mislim da je dobro da na 30m staviš lice od 122; tako ćeš imati žuto ispred sebe koje neće da te opterećuje. I nemoj da te blam pored drugih „majstora“. Kad budeš pucao sve u 10 pomeri se dalje.

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #4 - Aug 22nd, 2012 at 8:33pm
Print Post  
wooxy wrote on Aug 21st, 2012 at 7:28pm:
Neznam da li sam odabrao dobar naslov, ali se tice mog iskustva u gadjanju.
Naime gadjao sam metu na 30m i to nekih 80 strela. Pogodci razliciti od 10ki i 9ki do poneka 8ca pa cak poneka 7ca.
Onda sam na kraju radi razonode prepotentno uzeo cep od plasticne flase.
Bio sam zapanjen rezultatom. Svih 6 strela bilo je u krugu radijusa 5cm desno od cepa. Jedna od njih ga je i pogodila.
Takvu seriju nisam imao ni blizu kada sam galjao standardnu metu.
Ovo mogu da pripisem jedino "dozvoljenoj toleranciji" kada je meta u pitanju. Sto je meta veca, cini mi se da sam opusteniji kao da imam lufta u pogotku. Kada je cep bio u pitanju, tolerancja je bila minorna i mozak se prilagodio.
Isto sam pokusao i sledeci put. Rezultati su bili veoma slicni.
Moja ideja o tehnici nisanjenja je da probam da zamisljam "cep" u centru mete..... mozda ce to donijeti dobre rezultate.  Smiley

Kakva su vasa iskustva?

Slazem se sa svim prethodnim odgovorima.

Slicno iskustvo mislim da imamo svi.
Ja nisam gadjao nikada cep,ali uvek nadjem neku malu fleku ili tackicu na meti u koju gadjam.(kada nema lica)
Tada pravim najbolje grupe.
Mislim da je sustina u tome sto je "cilj" toliko mali da ni ne pokusavam da nanisnim i pogodim,vec to odradi podsvest a za to vreme paznja nije opterecena nisanjenjem vec je sva usmerena na pokrete hica.
Imao sam nameru da napravim toliko veliki "ring" nisana da mi lice mete proporcinalno bude samo tackica u nisanu.
Nikada nisam sproveo u delo. Kada imam vremena ne setim se,kada se setim pomislim da to i nije bas dobra ideja ...i tako u krug nikako da probam.

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #5 - Aug 22nd, 2012 at 8:48pm
Print Post  
pa da, to ti je taj beiter sight tunnel, dobijes ovih 5 kruzica pa menjas kako ti odgovara. Bitno je da nema pina, oko samo po sebi centrira krugove, a dobije se i jos jedan krug sa krstom kome treba ...

Back to top
IP Logged

Knezevic Milan
Senior Member

Reply #6 - Aug 25th, 2012 at 11:37am
Print Post  
Aim small, miss small

Wink

Back to top
WWWGTalk  
IP Logged

wooxy
New Member
*

Reply #7 - Sep 3rd, 2012 at 10:25pm
Print Post  
Koliko vidim u strelicarstvu svako ima svoj stav kako nesto treba raditi.
Kad sam pocinjao sa ovim sportom, bio sam fasciniran koliko se teorije razvilo oko tako jednostavne stvari koja traje nekoliko sekundi.
Svaciji stav treba cuti, ali po meni svako treba naci svoj put.
Da se dopunim strucnim misljenjem psihologa (supruge  Wink )... svako pristupa gadjanju na drugaciji nacin, od pripremne koncentracije do onog sta razmislja dok nisani.

Da se ne pravim prepametan mogu reci moje iskustvo sa compoundom.
Sobzirom na letoff i zglobni okidac, kada nategnem luk, osjetim se kao da sam seo u fotelju. Obije ruke su mi potpuno opustene i nalazim se u "zakljucanom" modu. Nemam nikakvih misli o zadnjoj ruci, lopaticama ili slicnom. Ako sam dobro usmjerio disanje jedino sto mi ostaje je da gledam u metu i nisanim.
Pouzdano sam siguran da kad ne zamisljam "cep" to mi je slicno kao da gledam u zamucenu metu... kao da mi je cilj zuto a ne centar zutog. Kad imaginiziram centar nisanjenje je cepidlackije. Ostaje jos jedino "nevoljno" okidanje koje se po meni stice iskustvom.

pozz   Smiley

Back to top

IP Logged

Predrag
Senior Member

Reply #8 - Sep 4th, 2012 at 7:16pm
Print Post  
Odapeti strelu iz luka je nesto najlakse sto covek moze uradit,ali raditi to savrseno isto svaki put je jedna od najtezih stvari.
Zato je strelicarstvo prvenstveno vestina (umetnost) pa tek onda sve ostalo.

Back to top

IP Logged

wooxy
New Member
*

Reply #9 - Sep 4th, 2012 at 9:00pm
Print Post  
U potpunosti se slazem sa Predragom.
Meni potraga za tom najtezom stvari put ka upoznavanju sebe i samokontroli. Pravi zen sport  Wink
Desava mi se da mi je luk usplahiren, a zatim tri naredna natega miran, skoro zakucan u dnu zutog i polako plovi ka centru... mirno i kontrolisano. Onda ponovo tropa Tongue. Krivim disanje nad kojim jos uvijek nemam potrebnu kontrolu, a nikako da jedan ili vise treninga posvetim samo tome... uvijek je nesto drugo u planu. Moram priznati da u tom domenu lutam sam i dobro bi mi dosao neki savjet.

pozz

Vuk

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #10 - Sep 5th, 2012 at 10:29am
Print Post  
probaj olimpik kako bi zaista upoznao sebe  Tongue

Back to top
IP Logged