Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Taboo? (Read 2406 times)
Trigger 33
New Member
*

Taboo?
Jan 9th, 2014 at 6:16pm
Print Post  
Samostreli.... Smiley
nasa draga drzava se oslobodila Turaka davno ali zakona iz tog doba se cvrsto drzimo...Nase pomeranje unapred je toliko sporo da u poredjenju sa ostalim nerazvijenim drzavama izgleda kao da idemo u nazad...
Sve vise i vise se u svetu popularizuje samostrel kao lovacki i takmicarski rekvizit (sacuvaj boze da sam rekao "oruzje")...U nekoj bliskoj proslosti samostrel je bio dozvoljen u lovu samo osobama koje imaju odredjeni procenat invalidnosti i nisu mogli da koriste luk. I to ne po celoj drzavi. (pricam za USA)
Danas je prica drugacija....neko pametan (opet neki politicar Wink) je otvorio vrata svim entuzijastima, napravio posebnu lovnu sezonu samo za samostrel, podelio dozvole za strelista, lovista, prodaju/popravku i odrzavanje, i svima lepo naplatio kintu i naplacuje redovno...Drzava ne moze biti sretnija, jos jedan izvor love i sve je pod vecom kontrolom...Ko se ne pridrzava pravila, ne placa dazbine, ne prati trend, ne postuje zakon,  ne posluje bezbedno - drzava ga utrne uz naravno makar kakve $$ kazne  (kao i bilo koji biznis)
Tetivno "oruzje" ne bi trebalo da bude forsirano samo od strelicarskih klubova i saveza, lovacka i ribolovacka drustva bi trebalo da uzmu deo bremena na sebe i oni da guraju njihov deo. Veliki je spisak organizacija koje bi mogle da uzmu udeo u pokretanju masine.
Ako nista drugo - pricati o samostrelima nije ilegalno i verujem da ima puno ljudi sa nekim iskustvom, idejama i informacijama koje su iz prve ruke (ne cuo od prijatelja koji ima brata, pa njegov otac procitao na internetu)
Mozda gresim kad kazem da u Srbiji sama pomisao na samostrel asocira na krivolov...po toj logici bi trebalo potopiti sve camce na rekama i jezerima zbog potencijalih vucenja mreza i postavljanja vrski...
E, ajd sad malo neko drugi.... Smiley

Back to top
IP Logged

PJ
Senior Member

Re: Taboo?
Reply #1 - Jan 10th, 2014 at 1:51pm
Print Post  
Bez obzira što samostrel ne smatram streličarstvom, ajde da se umešam. Prema nacrtu Zakona o oružju i municiji koji smo videli na sajtu Lorist, samostrel spada u tetivno oružje i biće u slobodnoj prodaji kao i lukovi.

Zapravo, ne sećam se da sam u trenutno važećim Zakonima negde video da je samostrel eksplicitno zabranjen. Ja ih u prodavnici ne držim, jer onaj ko kupuje samostrel ni ne razmišlja o pribavljanju odobrenja za nabavku.

Poređenje Srbije i SAD je besmisleno na previše nivoa da bih pokušao da ih nabrojim. I ne, nije svuda SAD u prednosti Smiley

Back to top

IP Logged

Trigger 33
New Member
*

Re: Taboo?
Reply #2 - Jan 10th, 2014 at 3:11pm
Print Post  
Dobra informacija....Moje "poredjenje" je bio pogled na drzavu cije zakone bolje poznajem, u kojoj provodim vise vremena, radim i bavim se aktivnostima slicnim ili istim kao i stanovnici Srbije i drugih delova sveta. Daleko od toga da je moj post bio promocija SAD-a ali mozda u svemu tome postoji i nesto dobro sto bi i mi mogli da prihvatimo. I americki "anti-samostrel" udruzenja pokusavaju da provuku samostrel kao "karabin sa tetivom" iz totalnog neznanja i neinformisanosti. Uvek ce biti onih sto teraju kontra i protiv kada postoji nesto "ZA"....
  Bez obzira na nasa licna misljenja - samostrel je deo ove porodice, neko smatra da je "kopile", neko ne, najgori deo price je sto najvise ima onih koji su neopredeljeni.
  Svaka faca kojoj zatreba tetiva, strela/bolt ili usluga - prvo ce da zakuca na vrata prodavnice strelicarske opreme. Verujem da klijentele ima ali nam nas mentalitet ne dozvoljava da se "javno" interesujemo, moze da privuce zlo ...Jos jedan razlog sto je naceta tema o samostrelima stajala neraspakovana DVE GODINE!!!  Sad

Back to top
IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top