Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Razboj za izradu tetive (Read 5440 times)
MedievalArcher
New Member
*

Razboj za izradu tetive
Jan 14th, 2014 at 3:31pm
Print Post  
Pozdrav svima,
ovo je prvi prvi put da postujem nesto na forumu.
da preskocim predstavljanje, da se bacim na temu.
kao sto svi znamo, bez tetive, nema luka  Smiley, i ja sam do sada video vise nacina da se pravi tetiva, ali dva klasika su flemis i endles lup. iako sam do sada koristio flemis tetive za svoje lukove (tradicionalne duge lukove), odlucio sam da napravim i razboj za endles lup tetivu. kao sto svi znamo, ono sto je kriticne vaznosti  jeste da sve niti u tetivi budu apsolutno iste duzine zbog ravnomerne raspodele opterecenja. to, da li ce nam sve niti biti iste duzine zavisi samo od razboja. pored toga, adekvatna duzina tetive, broj niti i materijal za izradu same tetive su nam bitne ali ne zavise toliko od samog razboja, nego od nas, odnosno sta nam treba.
dok sam pravio ovaj razboj, nelkoliko stvari mi je bilo bitno: da se osovine (iliti postovi oko kojih namotavamo niti/materijal za iradu tetive) apsolutno ne mrdaju i savijaju usled opterecenja koje se stvara prilikom namotavanja,
da mogu da pravim razlicite duzine tetive, od 35cm, do 215cm,
da bude kvalitetan, stabilan,
i lak, i jednostavan za upotrebu.
kada se sve ovo sabere, zahtevi koje razboj mora da ispuni, nisu bas mali...
naravno, prva stvar pri izradi bilo cega je google i youtube Smiley, medjutim, nijedno resenje koje sam video mi se nije svidelo u potpunosti, jer su svi koristili isti tip šine, profil koji sluzi za ona klizna vrata. iz iskustva kao kovac znam da se ovaj profil ugiba na vecim duzinama sto znaci da ce ga namotaji na osovini mozda malo iskriviti, sto sam jednostavno probao u gvodjari, kako je stajao ja sam samo malo pritisnuo na sredini, on se savio. on je namenjen za druga opterecenja... drugi fazon je bio teleskopski, gde ovo moze da se izbegne, ali koji ima drugih nedostataka (ogranicena duzina tetive ako se koritsti bez platforme za pomicne nosace osovine/postova i sto mora jako precizni profili da se koriste). ja sam se odlucio za ovaj teleskopski tip.
« Last Edit: Jan 14th, 2014 at 4:33pm by MedievalArcher »  
Back to top

IP Logged

MedievalArcher
New Member
*

Re: Razboj za izradu tetive
Reply #1 - Jan 14th, 2014 at 4:09pm
Print Post  
nastavak:
medjutim, tu osovinu sam iskoristio za drugi stafelaj u kovacnici, tako da ga necu prikazivati sada, jer mi postojeci razboj ima drugu sinu, staticnu. evo sada kako to sve izgleda:

na slici vidite sinu, koja je dimenzija 80x60x2300, cetvrtasta cev u kvalitetu, debljine zida 5mm. ova sina se ne savija i kao sto rekoh u kvalitetu je sto znaci da je od celika (prilikom secenja brusilicom, iskrila je kao srednjeugljenicni celik), zatim nosace osovina sa osovina, nosaci su od manganskog alatnog celika koji je otporan na habanje, osovone su od visokougljenicnog celika, sa ispoliranim postovima za namotavanje, zatim klizace unutar sine od istog manganskog alatnog celika, srafove "u kvalitetu" i nogare koje nose sam razboj, tj sinu. sina moze i bez nogara, moze sa manjim, moze i sa dugackim nogarama, koje drze razboj stabilnim na 85cm visine.
« Last Edit: Jan 16th, 2014 at 8:30pm by Sale »  
Back to top

IP Logged

MedievalArcher
New Member
*

Reply #2 - Jan 14th, 2014 at 4:20pm
Print Post  
nastavak:
da bi malo bolje posjasnio kako izgleda taj moj koncept klizaca unutar sine i nosaca osovine, ova slika pojasnjava

s tim, sto je klizac unutar sine, a nosac spolja, odvojen od sine jednom sirokom podloskom. problem koji sam imao je kako zateci srafove koji drze sve ovo, klizac i nosac osovine, buduci da su klizaci unutar sine i nedostupni kljucu, i koji sam resio tako sto sam urezao oblik matice srafa u klizac, koji drzi sraf tako da ne mrda i omogucava zatezanje samo sa jednim kljucem. ovo je bilo zeznuto, i morao sam da pravim specijalno namensko dleto od w2-jke, koje je progrizlo manganac, trajalo je rezbarenje, ali vredi, jer nisam hteo nista da varim.

« Last Edit: Jan 16th, 2014 at 8:30pm by Sale »  
Back to top

IP Logged

MedievalArcher
New Member
*

Reply #3 - Jan 14th, 2014 at 4:25pm
Print Post  
sama sina ima procep za srafove sa jedne i druge strane koji omogucavalju da nosaci osovina klize i sa jedne i druge strane, i na taj nacin moze da se napravi tetiva dugacka od 35cm do 215cm, s tim sto je tacnost u mm, a za manje od toga, moze da se koriguje uvrtanjem same tetive.
ono sto je isto fazon jeste da su klizaci iste sirine kao unutrasnjost sine, nema lufta i praznog hoda, sto dorinosi da sve lagano klizi i doprinosi kranjoj preciznosti pri izradi tetive.

Back to top

IP Logged

MedievalArcher
New Member
*

Reply #4 - Jan 14th, 2014 at 5:15pm
Print Post  
na kraju, sve kada se sklopi i prenese u drugo okruzenje izgleda ovako:

ova poslednja slika prikazuje kako izgleda taj sistem klizac/nosac osovine kada se stavi na sinu.

rezultat: sto se tice razboja, ja sam ga testirao pod jako velikim opterecenjem, (namotavanjam jake gume oko osovina i merenjem preciznim sublerom od 1m), nije mrdnuo ni jednu desetinu mm. ono sto je najbitnije., ja licno sam jako zadovoljan tetivama koje sam napravio. tetive od ff+ koje sam napravio za jedan takedown i za par dugih lukova su vrlo tihe, kao da imaju pufne, nema sibanja u ruku itd... ostalo je da probam na olimpiku, kada odem na trening prvi put.

za kraj, samo jos jedna stvar, a to je naravno vise stvari Smiley, ovaj razboj je podlozan izmenama i dopunama. sledeca stvar koju cu da napravim jeste dodatni par nosaca osovina duzine 40cm (postojeci su 30), i jos jedan par osovina duzine 20cm (postojece su 15), i da napravim specijalne postove, tzv strecere (koje sam inace imao na prethodnoj teleskopskoj sini, a za ovu ih nisam mogao koristiti)
ja bih molio sve starije i iskusnije strelicare, narocito one koje  imaju iskustva sa pravljenjem tetiva, da mi daju svoje misljenje i komentar. Smiley
« Last Edit: Jan 16th, 2014 at 8:31pm by Sale »  
Back to top

IP Logged

Goran Arambasic
New Member
*

Reply #5 - Jan 16th, 2014 at 7:54pm
Print Post  
Bravo! Kovacu vidi se da si dobro znao sta hoces, osmislio svaki detalj pretvorio u delo. Smiley Profesionalno na prvi pogled se vidi cvrstina i preciznost to cenim. Smiley dobar razboj, ima da radi i da radi bez da se zamara Grin ja na mojim lukovima pletem samo flemis, samo tradicionalno na tradicionalnim lukovima, razboj sam napravio od drvene grede 6x6x250cm sa okruglim stubicima 2x15cm 5cm usadjenih u gredu na odredjenim dimenzijama, i to mi je dosta cvrsto, zadovoljan sam a i flemis se da korigovati naknadno. Jedno pitanje, pomenuo si ff+ tetive na dugim lukovima, dali su drveni? i koji nacin pletenja? probao bi ff na drvenom luku

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #6 - Jan 18th, 2014 at 1:54pm
Print Post  
Smiley
Nadam se da ćemo narednih dana i da ga isprobamo Smiley

Back to top

IP Logged

MedievalArcher
New Member
*

Reply #7 - Jan 18th, 2014 at 2:37pm
Print Post  
ff+ tetive sam pravio sa fuberglasno kompozitne flat duge lukove koji po specifikaciji proizvodjaca podrzavaju ff, ali sam stafio i pufne za svaki slucaj. sto se tice mojih lukotvorina, tj drvenih lukova moje izrade, tu se isto vodim tom istom parolom tradicionalno na tradicionalno, pa na njih stavljam flemis tetive, naravno od dakrona, znam da nije bas preporucljivo staviti ff na drvo.

Back to top

IP Logged

Dulisa
New Member
*

Reply #8 - Jan 19th, 2014 at 5:04pm
Print Post  
Ostao sam bez teksta ,iako nisam kovac rad sa metalom mi je dosta poznat ali ovo je za svaku pohvalu ,a koliko vidim kolekcija lukova je na zavidnom nivou samo napred uzivam dok citam ovako nesto.Ne znam da li sam nesto preskocio ,odakle nam dolazis?

Back to top

IP Logged

MedievalArcher
New Member
*

Reply #9 - Jan 25th, 2014 at 1:29pm
Print Post  
hvala na komplimentima Smiley, inace sam iz ravnoga Srema, iz Sremske Mitrovice  Smiley. Sto se tice lukova, gornja 4 su moje lukotvorine, donja 2 su komercijalni lukovi..

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top