Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
 10 Organizacija CEC-a 2014 (Read 2483 times)
90m
Senior Member

Organizacija CEC-a 2014
Jun 3rd, 2014 at 7:13pm
Print Post  
Ima li neko nešto da kaže na ovu temu?

Back to top

IP Logged

Bik Koji Sedi
New Member
*

Re: Organizacija CEC-a 2014
Reply #1 - Jun 4th, 2014 at 8:28pm
Print Post  
Sve u svemu nije bilo loše s obzirom da je rukovodstvo SSS uzelo na sebe celokupnu organizaciju a da za to nisu imali dovoljno kadrova i iskustva.Sva sreća, osim kašnjenja početka takmičenja zbog neispravnog semafora nije bilo većih problema.Jeste da se odužilo ali lane u Budimpešti finalni mečevi su bili skoro u mraku.
Iz ovog bi trebalo izvući pouku i organizaciju obavezno prepustiti klubovima sa velikim iskustvom.U Beogradu i celoj Srbiji ima veliki broj stadiona na kojima se može održati ovo takmičenje.U manjim mestima bi se čak moglo dobiti i bez novčane naknade a Savezu bi ostalo u džepu 100-150 k dinara.

Prošle godine u Nišu gosti su poredili ambijent sa nekim velikim međunarodnim turnirom.Doživljaj gađanja na Čairu je bio izuzetan!

Pohvalio bi kompletnu sudijsku ekipu što su odlično vodili takmičenje!

I na kraju organizator može biti zahvalan Peđi Jelovcu na nesebičnom zalaganju i pomoći  Smiley

Back to top

IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #2 - Jun 5th, 2014 at 12:23pm
Print Post  
Nisam bio, pa nije pristojno da kritikujem, niti da hvalim.

Ipak, čuo sam da je bilo određenih propusta koji, srećom, nisu nisu uticali na opšti utisak.
Slažem se sa BKS da posao treba prepustiti iskusnim klubovima. Volonteri su super, i drago mi je da ih je bilo, ali mislim da bi mlađi članovi naših klubova puno kvalitetnije odradili pripremu terena, trčanje oko rezultata i slično.

Siguran sam da bismo, da je sve na vreme urađeno, imali gomilu volontera/streličara koji znaju o čemu se radi...

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #3 - Jun 7th, 2014 at 7:04pm
Print Post  
- Planiranje mora da se uradi mnogo ranije
- Neophodna je jasna podela nadležnosti i odgovornosti
- Poželjno je da ljudi na terenu (volonteri) budu streličari i da imaju koordinatora, a ne da im svako i niko govori šta bi trebalo da rade

Dragan je probao semafor dan pre turnira, ali na udaljenosti od 2-3 metra i tu je sve funkcionisalo besprekorno. Niko nije očekivao da je antena na upravljačkoj jedinici otkinuta Sad
To nam je za nauk da za velika takmičenja nema razmtranja, moramo imati dva sistema za merenje vremena na terenu.
Predložio da se za neki naredni budžet planira nabavka još jednog identičnog sistema, koji bi bio kompatibilan sa ovim, tako da za velika takmičenja imamo 4 semafora, a uvek je na raspolaganju rezervna kontrolna jedinica. Znam da su kablovi pouzdaniji, ali ovde je problem bio ljudski faktor (nije wireless sam sebi otkinuo antenu Smiley).

Eliminacije: bez obzira što su se neki žalili na zagrevanje, neki su kretali na liniju pre nego što su pozvani, kadeti su počeli da pišu bez zagrevanja...imam utisak da su eliminacije prilično dobro organizovane i s obzirom na broj učesnika, rekao bih da su prilično brzo i realizovane.
Jednom za svagda bi trebalo postići dogovor oko "prolaza"/baraža u eliminacijama. Moj stav je da bi svaku listu trebalo seći na 4-8-16 takmičara.
- ne može svako u eliminacije
- mnogo jednostavnije za organizaciju, osim u slučaju dvodnevnih turnira.

Nisam shvatio zašto je Svilanović osvajače medalja čitao od zlata prema bronzi, bez obzira što mu je ukazano da promeni redosled. I kad smo već kod medalja, bilo mi je prilično neprijatno kada sam shvatio da je prilikom dodele medalja na terenu bilo više stranaca nego naših ljudi. Trebalo bi organizator na početku da pokupi legitimacije i da ih vraća nakon dodele medalja kada na razglasu bude objavljeno da je turnir završen.

Back to top

IP Logged

Bear
Junior Member
**

Reply #4 - Jun 7th, 2014 at 10:41pm
Print Post  
PJ wrote on Jun 7th, 2014 at 7:04pm:
Trebalo bi organizator na početku da pokupi legitimacije i da ih vraća nakon dodele medalja kada na razglasu bude objavljeno da je turnir završen.

A ne, treba na ulazu i izlazu postaviti policiju pa da ispendreči svakoga ko pokuša da krene ranije  Smiley
Dokle više tog tamburanja o teranju ljudi da ostaju do kraja turnira ??? Kad završiš sa svojim takmičenjem ti tada postaješ publika i to je to, slobodan si da radiš šta ti volja.
Mislim, ja nisam ni sudija ni pravnik ali sam poprilično siguran da ni u jednim pravilima ne piše da su takmičari obavezni da ostaju na takmičenju kada završe sa svojim učešćem, sa druge strane mislim da prisilno zadržavanje bilo koga baš i nije u skladu sa zakonom  Roll Eyes

Dakle ako je meni zanimljivo možda i ostanem ako mi nije verovatno neću ostati do kraja. A da se razumemo naši turniri su ultra dosadni za sve sem za one koji se takmiče, mislim dosadni su meni koga to interesuje publiku sa strane je bespredmetno i razmatrati.

Razvlačenje sa eliminacijama takođe spada pod organizaciju, mislim da je situacija kada imamo skoro pa više bye-va nego takmičara u najmanju ruku smešna. Čemu to? Kao treba dati svima šansu  Grin Grin Grin Dajte bre ljudi kakvo davanje šanse, šansu treba zaraditi. Mislim da bi prava mera bila za raspucavanje bila ta da više od polovine takmičara NE ulazi u raspucavanje, znači vidi se koliko ima takmičara, taj broj se podeli na pola i za raspucavanje se uzme prvi manji broj od 32-16-8 (naravno za 8 i manje prijavljenih nije problem da svi idu u raspucavanje) i to treba da se objavi čim se napravi raspored po metama. Lakše sudijama, lakše organizatoru a bogami lakše i učesnicima (pogotovo da ostanu do kraja turnira).
Uostalom najlakši način da naši takmičari ostaju do kraja je da se do kraja i takmiče ali ti je već malo teži način, koji zahteva znatno više truda od dovođenja pandura sa pendrecima i zaplene takmičarskih legitimacija.

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #5 - Jun 8th, 2014 at 11:00am
Print Post  
Bilo bi takodje zanimljivo videti finansijsku konstrukciju ovog CEC-a u odnosu na neki raniji ?

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #6 - Jun 8th, 2014 at 11:54am
Print Post  
Bear, ostanak na dodeli medalja mu valjda dođe neko poštovanje prema rezultatu pobednika i organizatoru turnira (u slučaju kada znaš ko je organizator Smiley).

Sistem eliminacija bi trebalo da bude naveden u pozivu na turnir. Jasna pravila ko ide, ko ne ide, pa kada prođu prijave, svi vide koliko je maksimalno takmičara u eliminacijama. Za sečenje i zasluživanje učešća se slažem.

90m, i j bih voleo da vidim finansijski izveštaj, ali ne da bih ga poredio sa nekim drugim, i hvatao za gušu onoga ko je potrošio više novca, već da vidimo koliki su troškovi za organizaciju takvog događaja i šta bi bilo ekonomičnije urađeno da je na vreme planirano. Trošak za hranu (koliko sam ja čuo) i hrana koja je bila na terenu su u totalnom disbalansu. Nadzorni odbro bi trebalo da traži taj izveštaj.
Na događaju poput CEC se ne zarađuje novac, već je cilj organizovati što bolji turnir sa što manje troškova. Pripremiti projekat godinu dana ranije, pa od ministarstva obezbediti sredstva za dobar teren, od nekih NVO dobiti pomoć za dopunu broja meta i stalaka,....kada neko sa iskustvom pogleda sve troškove, videće za šta sve mogu da se obezbede sredstva samo za taj turni ili čak i neka dugoročnna korist za Savez.

Recimo pre dve godine su kupljene bele trake za teniske terene za liniju gađanja (jel bila postavljena?). Zašto ove godine nisu preko nekoga nabavljane trake za liniju 3 metra i za liniju opreme?

Video sam da je na terenu bila i neka kamera, ali na njima nisam video oznake ko su i odakle su. I to je nešto što SSS verovatno nije platio, a gde god da se poajvilo, može da bude samo korisno.

Da se zahvalim Biku Koji Sedi na pohvali i da dodam da sam ja bio spreman da preuzmem mnogo više obaveza, samo da sam dobio zaduženja/ovlašćenja bar mesec dana ranije. Pored već pohvaljenih sudija,Darko Dražić je odradio lavovski posao, jer je praktično sam uneo sve rezultate, a rezultati su bili izbačeni brže nego ikad i okačeni na 5+ mesta, tako da nije bilo (mnogo) guranja za gledanje

Back to top

IP Logged

Bik Koji Sedi
New Member
*

Reply #7 - Jun 8th, 2014 at 2:00pm
Print Post  
Ostajanje na dodeli medalja kao predstavnici zemlje domaćina zaista je neophodno iz poštovanja prema učesnicima iz ostalih država i prema organizatorima takmičenja, ali to je nešto što se donosi od kuće.

Što se tiče broja učesnika u eliminacijama postoje dve opcije.
1.Kao što se uglavnom svi slažu da treba da se seče ispod broja prijavljenih u određenoj konkurenciji.
2.Preporuka osnivača Cec-a ipak kaže da treba što više takmičara da uđe u eliminacije da bi stekli dodatna iskustva u raspucavanju, pošto je sam Cec zamišjen da pripremi takmičare na velika međunarodna takmičenja.
Dakle treba odlučiti koju opciju ćemo pratiti logičnu i lakšu za organizatora ili ovu drugu.Mada Ianseo program lako izbacuje bracket-e sa bye-vima kojeg se organizator lako može držati.

Rukovodstvo SSS bi zaista trebalo na vreme da krene sa planiranjem ove manifestacije i da prihvati dobronamerne sugestije pojedinaca koji imaju dobre ideje, međunarodna iskustva, da bi strličarstvo u Srbiji predstavili u najboljem svetlu i da se na sledećem Cec-u pojavi još veći broj takmičara iz inostranstva.
Pored zemlje osnivača Ceca SSS bi mogao posebno da pozove streličare iz Balkanskih zemalja da se i oni polako uključe.Zaista bi bilo lepo.
Stranci da bi došli na naše takmičenje moraju da plate pri ulasku u Srbiju taksu za unošenje oružija u iznosu od 16-17evra što baš nije prijatno za njih.Savez bi trebao u saradnji sa nadležnim službama da izradi dokument sa kojim se takmičari iz inostranstva oslobađaju naplate te takse.

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #8 - Jun 8th, 2014 at 5:48pm
Print Post  
Vrlo retko sam na forumu ali, moram da priznam, da me je ova tema zainteresovala.
Šta bih ja mogao da kažem o CEC-u, trudeći se da ne ponavljam već rečeno, a potpuno tačno da je bilo nedopustivog kašnjenja, nepostojanje organizatora, katastrofalnog ozvučenja koje je nekoliko puta zasmetalo takmičarima, i da se nije desila katastrofa zahvaljujući dobroj volji nekoliko ljudi koji nisu bili direktno obavezni da odrade neke poslove.
Međutim, sve je krenulo naopako mnogo pre samog turnira a nastavilo se i posle, u rezimeu i analizi (ako šturo saopštenje na UO tako može tako da se nazove). Naime, UO je još prilikom sastavljanja Kalendara takmičenja za 2014.god. odlučio da će se organiozacija CEC-a dodeliti klubu koji na javnom konkursu ponudi najbolje uslove. Apsolutno ispravno. Zbog toga sam na poslednjem UO, održanom u petak 6.juna, postavio pitanje prisutnim članovima kako je moguće da su na prethodnom sastanku, na kom ja nisam mogao da prisustvujem, odlučili, bez rasprave i obaveštenja zainteresovanim klubovima (Na konkurs su se javili SK Pančevo i SK Niš) da organizator CEC-a bude SSS, koji se nije ni javio na konkurs, osim velike želje predsednika Svilanovića da tako bude. Jedan član UO mi je rekao da se o zainteresovanim klubovima nije ni razgovaralo, već im je saopšteno da je tako ,,odlučeno". Generalni sekretar, gospođa Dara, pravi još veću grešku lažno obaveštavajući prisutne članove da se niko nije prijavio na konkurs. Na njenu žalost, postoje mailovi klubova koji su izvršili prijave, sa datumima, što se smatra validnim dokazom i za mnogo ozbiljnije stvari od ovoga. Tada predsednik pokušava da zaobiđe, po njih, neprijatnu situaciju, rečima ,, bilo što bilo", što u prevodu može da znači i kao:,,Mi smo dobili šta smo hteli a vi možete samo da se žalite".
Kao kruna svega na želju članova UO da sazaju finansijsku stranu organizacije ovog CEC-a, dobili smo obaveštenje da je potrošeno, oko 200.000 dinara, od čega, nagađam, za teren je plaćeno 115.000 dinara!

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #9 - Jun 8th, 2014 at 6:05pm
Print Post  
Nastavak

Naravno, nikakva specifikacija troškova nam nije predočena, verovatno ćemo je videti kada se to isfrizira i ispegla.
Obzirom da je SSS veoma siromašan savez, zaista ne razumem šta je bilo potrebno savezu da po svaku cenu organizuje ovaj turnir, kada su  klubovi koji su se javili na konkurs to mogli i neuporedivo bolje i mnogo jeftinije. Za vašu informaciju: Organizacija prvog CEC-a, pre dve godine, koštala je oko 150.000 dinara, a nepokriveni deo je bio, ne sećam se tačno, između 60 i 80.000 dinara. Drugi CEC, prošle godine u Nišu, koštao je oko 160.000 dinara a prihodovao je 180.000 dinara, što znači da je SSS-u ostalo oko 20.000 dinara kao zarada, dok će ovaj CEC, verovatnoi biti, pored delimično organizacionog, i finansijski fijasko. Jedina dobra stvar je to što će se novac od kotizacije, kada se odbiju neka plaćanja, uplatiti streličarima nastradalim od poplava.
To je kratko podsećanje na događaje povodom CEC-a. Nažalost, sama organizacija CEC-a nije najgora stvar koja nam se dešava, ali o tome, možda nekomn drugom prilikom. Možda možete da pročitate u izveštajima sa UO? Ups... izvinite, izgleda da toga nema već duže vreme.

Back to top

IP Logged

Bear
Junior Member
**

Reply #10 - Jun 8th, 2014 at 10:29pm
Print Post  

PJ wrote on Jun 8th, 2014 at 11:54am:
Bear, ostanak na dodeli medalja mu valjda dođe neko poštovanje prema rezultatu pobednika i organizatoru turnira (u slučaju kada znaš ko je organizator Smiley).

Bik Koji Sedi wrote on Jun 8th, 2014 at 2:00pm:
Ostajanje na dodeli medalja kao predstavnici zemlje domaćina zaista je neophodno iz poštovanja prema učesnicima iz ostalih država i prema organizatorima takmičenja, ali to je nešto što se donosi od kuće.

Ma da dok se bude pozivalo na nekakvo "poštovanje" i "kućevno vaspitanje" dotle će i biti par ljudi koji ostaju do kraja.
Jednostavno to definitivno nisu razlozi da se ostaje do kraja turnira, nema to veze ni sa poštovanjem ni sa pristojnošću ni sa bilo čim sličnim.

Uostalom mislim da takav hipi pogled kroz ružičaste naočari poprilično smeta našem streličarstvu. (o nekim drugim stvarima nisam baš previše upućen a ni pozvan da pričam)

Back to top

IP Logged

Biljana
New Member
*

Reply #11 - Jun 9th, 2014 at 9:36pm
Print Post  
Najduži i najiscrpniji sudijski izveštaj do sada (druge dve strane): http://www.serbianarchery.com/sites/default/files/izvestaji_turniri/Sudijski%20i...

O mukama i poukama onoga što je prethodilo ovom turniru, bar u mom slučaju, može se spevati epsko-lirski spev  Angry

Uznemiravajuće je kad uložite beskrajan trud, vreme i živce u nešto što jednostavno ne može da funkcioniše jer nije dovoljno da dvoje-troje ljudi budu entuzijastični već zahteva ozbiljnu ili bilo kakvu organizaciju.

Pomenuću još jedan sramotni element - hrana na ovom turniru je bila užasna  Shocked

Never underestimate the power of stupid people in large groups
Back to top

IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #12 - Jun 10th, 2014 at 8:05am
Print Post  
Ok, i šta sad?

Da li je iko, i ako jeste, ko je odgovoran?
Odgovor je jednostavan - UO SSS.
Ako su znali šta se sprema, zašto nisu reagovali?
Ako nisu znali, još gore...
Ako dozvoljavaju da predsednik i sekretar rade sve na svoju ruku, bez ikakave odgovornosti, zašto imamo UO, kao najviši organ Saveza?
Ako se čak i sadašnji ili bivši članovi UO SSS žale, onda tu nešto (da ne kažem sve) ozbiljno nije u redu...

Slikanje i poziranje je jedna, a ozbiljan rad sasvim druga stvar.

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #13 - Jun 10th, 2014 at 8:28am
Print Post  
Da li neko uopšte zna ko sačinjava UO SSS? Meni je poznato da je zbog neslaganja sa načinom "rada" UO i njegove inertnosti najmanje jedan član UO proletos podneo ostavku. Jedan od razloga za ostavku je bilo i neblagovremeno planiranje CEC-a. Ipak, tada niko iz UO nije reagovao.

Radi vašeg znanja Predsednik Nadzornog odbora takodje je podneo ostavku jer NO nikada nije u potpunosti formiran, (imenovan je samo jedan član od potrebna tri) čime je onemogućena finanasijska kontrola SSS.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top