Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4 Send TopicPrint
 25 Norme za nastup na svetskom i evropskom prvenstvu (Read 7454 times)
PJ
Senior Member

Norme za nastup na svetskom i evropskom prvenstvu
Oct 19th, 2014 at 6:07pm
Print Post  
Na internet prezentaciji SSS je objavljen dokument sa normama. Zapravo je u pitanju izvod iz odluke od juna 2014.

http://serbianarchery.com/sites/default/files/dokumenti/N%20O%20R%20M%20E%202014...

Norma za indoor olimpik seniore je 7 krugova viša nego norma i najbolji rezultat od prošle godine.

Danilo, Luka i Marko će sigurno biti veoma motivisani da ispucaju postavljenu normu i nemaju apsolutno ništa od toga, kao i prošle godine.

Luka je overio normu (šta god to značilo) na DP u Petrovcu (ili se gleda tek od indora?! Ili da smislimo neki drugi uslov da mu to ne važi?), a preostala dvojica već neko vreme ne izlaze na turnire...i zašto bi, kad mogu da pucaju za svoj groš i kupe sebi medalju za manje pare od kotizacije na turniru Smiley

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Re: Norme za nastup na svetskom i evropskom prvenstvu
Reply #1 - Oct 20th, 2014 at 10:28am
Print Post  
Odmah se ogradjujem da je ovo moje mišljenje i da nisam dovoljno stručan niti iskusan da bih mogao da dajem konačne sudove. U prvom redu dobro je da imamo nekakve norme, uostalom, dosta sam se i sam zalagao da se u radu Saveza otklone proizvoljnosti od kojih je jedna i slanje takmičara na EP i SP i slična medjunarodna takmičenja.

Medjutim, već na prvi pogled uočavam da su neke norme relativno visoke. Na primer:

Na EP letos, ove godine u Armeniji sa našom normom za nastup takmičari bi zauzeli sledeća mesta:
Seniori ol. 40. mesto od 103 takmičara,
Seniori cu. 29. mesto od 57 takmičara,
Juniori ol. 16. mesto od 62 takmičara,
Juniori cu. 5. mesto od 32 takmičara (podsećam da je u ovoj kategoriji Akoš osvojio srebro, u osnovnom delu je pucao 9 krugova ispod sada potrebne norme, dakle ni blizu odlaska na EP)

Dakle samim ispunjenjem norme za odlazak već bi bili plasirani u prvoj trećini, pa čak i petini, a skoro bi se i za medalju borili !

E sad, na poslednjem SP da smo imali ekipu u olimpiku, odnosno da smo poslali trećeg najboljeg, zauzeli bi pretposlednje mesto na planeti Zemlji, ispred Obale Slonovače.

Meni tu nešto nije u redu; mi smo danas verovatno najlošiji streličari na svetu ili smo u tom društvu, a norme su nam kao da smo medju najboljima?

Norme treba da budu objektivne da ne bi na takmičenja išao kako ko hoće, stimulativne kako bi se takmičari motivisali da rade i treniraju, ali pre svega realne u smislu da razumemo mesto na kome se po kvalitetu nalazimo i da odatle počnemo sa napredovanjem.

Back to top

IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #2 - Oct 20th, 2014 at 11:49am
Print Post  
To ti se, 90 m, u našem narodu kaže:
- Šta me košta da obećam...

Back to top

IP Logged

Bik Koji Sedi
New Member
*

Reply #3 - Oct 20th, 2014 at 1:52pm
Print Post  
Danilo je imao indoor normu koja mu je obezbedila odlazak na indor SP i na kraju rukovodstvo nije obezbedio novac da bi čovek išao i predstavljao Srbiju na tom takmičenju.Prisustvo na SP je apsolutno zaslužio pošto je i na ranijem takmičenju bio 4. na svetu!
Klub mu nabavio nov luk,bio u vrhunskoj formi i posle SP na koje nije otišao čak je prestao da se takmiči......

Naravno za ovakve poteze niko ne snosi odgovornost.

Slažem se sa 90m da su norme za naše uslove previsoke i da sigurno ne daju motivaciju takmičaru da ih ostvari.

Pre bih napr. seniorsku CU normu ostavio na 680 i da se ona ponovi 2 ili 3 puta u okviru jedne sezone ili u vremenskom periodu od 18 meseci pošto su vremensku uslovi u poslednje vreme ekstremni, i važenje norme bih takođe vezao za 18meseci.

Da bi postajala iskrena želja za međunarodnom medaljom trebalo bi da šaljemo i ekipe na SP u Kopenhagen i da se ti takmičari već unapred pripremaju za to takmičenje a ne da se tamo uvežbavaju po sistemu " ma, ićiće to" !

Mislim da i u Fieldu na međunarodnom nivou imamo šanse kao ekipa Ljubiša,Karolj i naš najbolji OL ko bi prihvatio da bude deo tima.Ako bi na vreme znali da će ići sigurno bi se maksimalno pripremili...

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #4 - Oct 20th, 2014 at 2:01pm
Print Post  
Moram priznati da i meni mnogo toga oko ovih normi nije jasno. Naime, prošle godine, selektor je objavio nacionalne norme, kako po stilovima, tako i po kategorijama. Sada se opet postavljaju norme (a da se ni jednom rečju nisu potvrdile ili opovrgnule norme od prošle godine), ali za koje se kaže da su za Svetsko, odnosno evropsko prvenstvo... Da li to znači da su one namenjene samo za ova takmičenja ili su to u stvari nacionalne norme od prošle godine, a povećane za određen broj krugova?
I još nešto. ako streličar ispuni nacionalnu normu (samo moramo znati da li je nacionalna norma ostala ista u odnosu na prošlu godinu, a ove su za ova dva takmičenja ili su u stvari ovo sada nacionalne norme, samo podignute), šta sa njom dobija? Da li je to nastup na nekim drugim takmičenjima u inostranstvu a na trošak Saveza (CEC recimo) ili je to oslobađanje streličara od kotizacije na domaćim takmičenjima ili možda "obezbeđenje" mesta na takmičenjima na kojima se prijavi veći broj streličara od mogućnosti organizatora da sve streličare ugosti...
O ovome sam pitanje postavio i nekim ljudima koji su bili u TTK i nisam dobio nikakav odgovor, odnosno- ljudi jednostavno nisu znali.
Nemojte me pogrešno shvatiti, ali ako se postavljaju norme, osnovni cilj je da se streličari motivišu da što većim radom dođu do određenog rezultata, ali se isto tako mora znati šta se sa tom normom dobija.
Unapred zahvalan za odgovor...

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #5 - Oct 21st, 2014 at 9:11am
Print Post  
Obzirom da se je diskusija oko donošenja novih normi polako rasplamsala, a postoje i neke nejasnoće oko njih, osećam potrebu da kažem nešto o tome jer sam učestvovao u njihovom donošenju.
Da pođemo redom. Pre nekoliko godina, po ukidanju ,,preporuke" MOS-a, da na međunarodna takmičenja o trošku budžeta mogu da idu samo takmičari koji su na tom takmičenju zauzeli mesto u prvoj trećini, dobio sam zadatak od UO SSS-a da napravim norme za međunarodna takmičenja, uglavnom Svetska i Evropska prvenstva jer su najskuplja. Norme su trebale da budu balans između materijalnih mogućnosti saveza, izbegavanja ,,turističkih" učešća na takmičenjima, odnosno mogućnosti da naši najbolji takmičari, uz ozbiljniji rad, mogu da ih ostvare. Vodeći se principom da je za naše streličarstvo sasvim prikladno 64.mesto na Svetskom, odnosno 32.mesto na Evropskom prvenstvu kao i mesto između prve trećine i prve polovine za kategorije koje imaju manje takmičara od ovih brojeva, napravio sam predlog normi.
Tada sam od UO dobio primedbu da su te norme nešto veće nego što bi trebalo pa sam ih smanjio za neki krug (u proseku 2-3 kruga) i to su bile norme koje su do sada postojale.
Sadašnji UO je imao sasvim drugačiji stav. Smatrali su da su norme preniske za sredstva koje savez ima na raspolaganju za ovu namenu. Odlučeno je da se norme podignu. Ja sam opet predložio prvobitne norme, ali su na UO te norme, uprkos mom protivljenju, podignute za dodatnih nekoliko krugova i dobili smo ovo što sada imamo.I tako je izgubljen jasan kriterijum.
Ja, svakako, ne spadam u grupu ljudi koji su za odlaske na velika takmičenja samo da bi se pojavili,ali smatram da su ove norme neprilagođene našim mogućnostima i mislim da su demotivišuće za najbolje takmičare pa i za one mlađe koji bi trebalo da teže da uđu u grupu ozbiljnih takmičara a samim tim i da učestvuju na većim takmičenjima. Razumem objektivan problem nedostatka novca, ali ima tu i drugih mogućnosti.

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #6 - Oct 21st, 2014 at 9:25am
Print Post  
Nastavak

Dakle, ovo su norme za veća, odnosno skupa takmičenja, a finansirana su iz budžeta SSS-a. Ne odnose se na takmičenja koja finansira ,,država", tipa Univerzijada ili Mediteranske igre. Takođe se ne odnose za učešća na CEC-ovima. Naprotiv. Savez će obezbediti dovoljno sredstava da bi reprezentativci, posebno mlađi, učestvovali na njima i sticali iskustva na međunarodnim takmičenjima ovog tipa.
  Pored ovih normi postoje samo još norme za ostvarivanje statusa ,,Nacionalnog, Međunarodnog ili Zaslužnog sportiste" koje su nešto drugačije. Nema drugih normi. Nema drugih benefita, tipa oslobađanje od kotizacije, mesto na takmičenju itd.
  To je cela priča, nadam se da sam uspeo da razjasnim ovu stvar.

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #7 - Oct 21st, 2014 at 10:07am
Print Post  
Bez namere da širim ovu priču, ipak smatram da radi pune istine treba reći da nisu u potpunosti tačni Miljkovi navodi oko nedostatka novca. Naime, Savez, odnosno njegov Predsednik i UO, nikada nisu napravili nikakav finansijski plan prihodovanja i trošenja sredstava, pa tako i ne možemo tvrditi da novca za odredjene potrebe nema ili nema dovoljno. To je jedan od razloga zbog koga ovaj Savez nema Nadzorni odbor koji bi vršio finansijsku kontrolu poslovanja.

A kada bi streličari znali na koji način je UO bio bukvalno primoran da potroši novac na novembarskoj (ili decembarskoj, ne sećam se) sednici, s pravom bi tadašnje članove UO obesio pa streljao.

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #8 - Oct 21st, 2014 at 10:24am
Print Post  
Pre svega da se zahvalim selektoru na pojašnjenju situacije oko normi (novih i starih), a koliko sam shvatio, bivše nacionalne norme sada su dobile nove vrednosti, odnosno povećane su i isključivo su namenjene za evropsko, odnosno svetsko prvenstvo, dok će za druga takmičenja važiti neki drugi kriterijumi.
Ipak, ne slažem se da su norme podignute samo za "par krugova"... Konkretno, za kadetkinje (indoor, olimpijski luk) je norma podignuta čak za 15 krugova i sada iznosi celih 540. Ako idemo logikom (a na osnovu datuma kada su usvojene), da je poslednje DP reper za rezultate, onda smo u velikom problemu što se tiče učešća na ovim takmičenjima. Naime, normu za kadetkinje (540) nije ispunila ni jedna seniorka, ni jedna juniorka, pa ni kadetkinja (najveći rezultat je ubila Katarina Milošević- juniorka 530 ispred Ksenije Vukić seniorke- 529)...
Kakva je situacija sa muškarcima...? Norma za kadete je 555, a "uspeo" je da je ubije samo Nikola Grozdanović- senior sa 557, dok su juniori i kadeti daleko ispod...
Da me ljudi ne shvate pogrešno- nisam kvalifikovan da cenim koliko su norme realne našim rezultatima. Znam samo da do evropskog prvenstva ima četiri meseca i još pet takmičenja na kojima treba podići rezultate u svakoj kategoriji za od 10- 20 krugova, što ne znam koliko je moguće...

Back to top

IP Logged

Sale
Forum Administrator

yoyobow

Reply #9 - Oct 21st, 2014 at 10:48am
Print Post  
Da li i WA ima svoje norme za velika takmicenja ?

I ako ima, u kakvom su odnosu na nase ?

Back to top

IP Logged

sole
New Member
*

Reply #10 - Oct 21st, 2014 at 11:44am
Print Post  
Kao i sve u životu i ova problematika može biti jednostavno rešena ...pod uslovom da se hoće.
1. Koliko novca savez ima u te svhe, za slanje takmičara na velika takmičenja
2.Da li je interes SSS i streličarske javnosti da se srpski streličari tamo pojave.
3.odrediti norme , realne, i dati u odluci precizne garancije potencijalnim takmičarima da će to tako i biti
4.Navesti čak u odluci ako bude više kandidata (koji su ispucali realniju normu) prednost ima bolji rezultat do broja za koji su obezbedjena sredstva
5. Sredstava naravno ima ,pod uslovom da se domaćinski raspolaže, kao kod svoje kuće ...ni manje ni više.

primer : Po mojoj informaciji teren za CEC u Kovilovu je plaćen 115.000 dinara ( izvinjavam se unapred ako moja informacija nije tačna)... mi u Pančevu imamo teren koji ništa nije lošiji od tog osim što je možda ambijent u Kovilovu lepši a košta sigurno 80.000 dinara manje .... evo jedne kotizacije za veliko takmičenje
Iz Miljkovog pisanja nameće se zaključak da su norme visoke jer nema novca...predlažem da se za norme stave svetski rekordi , niko neće ići i biće novca koliko hoćeš.

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #11 - Oct 21st, 2014 at 2:04pm
Print Post  
Kao što rekoh priča se širi.
   Evo činjenica, bez namere da napadam ili branim nešto. Dakle, kad smo kod pune istine mora da se kaže  sledeće; od ukupnog novca koji SSS dobije iz budžeta (okvirno 2,5 miliona dinara) plati se rad Gen. sekretara (biće oko 500.000 bruto na godišnjem nivou) i još nekoliko stvari koji smo dužni da ispoštujemo, pa tako ostaje manje od 2 miliona dinara. Od toga, maksimalno polovina novca se sme upotrebiti za međunarodna takmičenja bilo kog nivoa. Što znači: za sve CEC-ove, Svetska i Evropska prvenstva imamo oko 8000 eura!!! Smešno malo i za klub a ne za savez jednog olimpijskog sporta. Toliko o novcu.
   Što se normi tiče bio sam sasvim jasan; veće su nego što bi trebalo biti. Ali, malo veće! Norme nisu visoke samo zbog toga što nema novaca (vrlo pogrešan zaključak), već nam se čine još višim zbog slabih rezultata naših takmičara. Pa, ako nekada nemamo kog da pošaljemo nećemo ni slati. Ali, ima nekoliko takmičara koji rade ozbiljnije i zbog njih bi norme trebalo biti malo niže. Ostali neka stiču iskustva na CEC-ovima i manjim međunarodnim takmičenjima, pa kada dostignu neke rezultate ići će i na velika takmičenja.
  I na kraju kratak odgovor Saletu. Ne, WA nema norme za učešće na Evropskim i Svetskim prevenstvima, jer veći broj učesnika popravljaju finansijsku situaciju organizatora, koja je hronično loša. Jedina norma koja postoji je norma za dobijanje Wild card za učešće na OI, i iznosi 620 krugova.

Back to top

IP Logged

klodovik
Full Member

Reply #12 - Oct 21st, 2014 at 2:21pm
Print Post  
Miljko wrote on Oct 21st, 2014 at 2:04pm:
Kao što rekoh priča se širi.
   Evo činjenica, bez namere da napadam ili branim nešto. Dakle, kad smo kod pune istine mora da se kaže  sledeće; od ukupnog novca koji SSS dobije iz budžeta (okvirno 2,5 miliona dinara) plati se rad Gen. sekretara (biće oko 500.000 bruto na godišnjem nivou) i još nekoliko stvari koji smo dužni da ispoštujemo, pa tako ostaje manje od 2 miliona dinara. Od toga, maksimalno polovina novca se sme upotrebiti za međunarodna takmičenja bilo kog nivoa. Što znači: za sve CEC-ove, Svetska i Evropska prvenstva imamo oko 8000 eura!!! Smešno malo i za klub a ne za savez jednog olimpijskog sporta. Toliko o novcu.
   Što se normi tiče bio sam sasvim jasan; veće su nego što bi trebalo biti. Ali, malo veće! Norme nisu visoke samo zbog toga što nema novaca (vrlo pogrešan zaključak), već nam se čine još višim zbog slabih rezultata naših takmičara. Pa, ako nekada nemamo kog da pošaljemo nećemo ni slati. Ali, ima nekoliko takmičara koji rade ozbiljnije i zbog njih bi norme trebalo biti malo niže. Ostali neka stiču iskustva na CEC-ovima i manjim međunarodnim takmičenjima, pa kada dostignu neke rezultate ići će i na velika takmičenja.
  I na kraju kratak odgovor Saletu. Ne, WA nema norme za učešće na Evropskim i Svetskim prevenstvima, jer veći broj učesnika popravljaju finansijsku situaciju organizatora, koja je hronično loša. Jedina norma koja postoji je norma za dobijanje Wild card za učešće na OI, i iznosi 620 krugova.

Potpuno se slažem sa boldovanim... Ali, obzirom da znamo koliki su nam rezultati, konkretno pitanje: Ako bi kadetkinja ubila 540 i ostvarila svoju normu za Sloveniju, po Vašem mišljenju, kom mestu bi eventualno mogla da se nada na evropskom prvenstvu (a na recimo u odnosu na rezultate na poslednjem evropskom prvenstvu indoor) za olimpik...?

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #13 - Oct 21st, 2014 at 4:44pm
Print Post  
    U poslednje vreme nisam čuo da se organizuju Evropska Indoor prvenstva za kadete i kadetkinje. Juniorka koja gađa našu normu (550),bila bi negde na polovini liste, u zavisnosti gde se prvenstvo organizuje i sa koliko učesnica. Što se Outdoora tiče sa našom normom, kadetkinja bi u Danskoj 2012 bila na 20.mestu od 34 takmičarki a u Ljubljani ove godine bila bi na 22. mestu od njih 52. Ne izgleda strašno  Huh
   Norme su nekako uvek interesantna tema koja zove na komentar. Meni lično značajniji je odgovor na pitanje: kako u ovoj situaciji imati više takmičara sa ili blizu norme?

Back to top

IP Logged

sole
New Member
*

Reply #14 - Oct 21st, 2014 at 6:30pm
Print Post  
Svako ko je ikad u zivotu organizovao samo jedan turnir, ZNA da je sa kotizacijom od 20 eura (2.200 dinara) koliko se placala kotizacija za CEC u Kovilovu, moguce organizovati turnir bez MINUSA po organizatora.
Hajde da napravimo eksperiment, dajte Pancevu CEC , pa ga necete imati na grbaci i racunati u onih 8000 eura s kojim raspolazete za velika takmicenja (naravno samo kotizacije organizatoru, bez ikakve finansiske pomoci SSS)... ako to nebude moglo , pametnom je sve jasno.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top