Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
 10 problem timskog bodovanja kod nas (Read 3198 times)
boxy85
Full Member

problem timskog bodovanja kod nas
Nov 18th, 2014 at 2:28pm
Print Post  
Imam zelju da prokomentarisem ucesce ili neucesce timova na indoor i outdoor turnirima. Naime, kod nas je praksa da se timovi prijave, uplate kotizaciju i da im se na kraju saberu bodovi i da se tako rangiraju, a da pri tom ni jedan tim nije medju sobom odmerio snage, tj nije bilo pravog takmicenja izmedju njih. Po meni totalno pogresna postavka. Ili se takmice ili se ne takmice. Ama bas nista ne dobijamo time sto se na kraju samo podele medalje i svi odu kuci.
Interesuje me kakvo je vase misljenje o tome. Ne ulazim u polemiku da li timovi mogu da budu sastavljeni od razlicitih starosnih kategorija i polova

Back to top

IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Re: problem timskog bodovanja kod nas
Reply #1 - Nov 18th, 2014 at 8:39pm
Print Post  
Pa, Vladeta iz Šapca je lepo objasnio:
"Evo malo da se I ja umesam u diskusiju.U ovom sportu sam od 1996 god.pa da pokusam da objasnim zasto su bile ekipe mesovite.Tih godina na turnirima je ukupno bilo preosecno oko 25 takmicara iz svih klubova  I to: Beograd,Nis,Pancevo,Prokuplje,Obrenovac I Sabac.Da bi se formirale 3-4 ekipe ,moralo se pristupiti popunjavanjem ekipe sa nekom drugom kategorijom.Koliko se secam za takvu odluku u pismenoj formi neznam.Neka me neko ispravi ako gresim.Cak se secam jednog D.P. na Kalemegdanu gde je bilo samo 12 takmicara.Sve to se moglo razumeti u to vreme,ali sad kad ima na turnirima 100 I vise takmicara,nevidim zasto bi se pravile mesovite ekipe, kad ima u svakoj kategoriji dovoljno takmicara.Po tome, trebali bi  svi da se takmice zajedno bez razlike na kategoriju I tako da se formiraju I ekipe.Neznam sta o tome kazu FITA pravila,a mislim da bi najbolje bilo uskladiti se sa njima. Na svim klubovima je da omasove svoje clanstvo,pa da nema potrebe popune ekipa sa nizim kategorijama.
Vekiki pozdrav Vladeta Miskovic."

Ekipna konkurencija ima smisla ukoliko se ulazi u eliminacije.
Ovako, ne znam...

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #2 - Nov 19th, 2014 at 9:20am
Print Post  
ne postoji obaveza organizovanja pojedinacnih eliminacija, tako da ne moze postojati ni obaveza organizovanja timskih. Ako organizator zeli da ih organizuje niko mu ne brani. Jedini problem koji tu vidim je merenje vremena

Back to top
IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #3 - Nov 19th, 2014 at 3:42pm
Print Post  
Darko, to mi je jasno.
Nije mi jasno paušalno prijavljivanje ekipa, bez imena koja su u toj ekipi, o kategorijama da ne govorim.
Da li postoji pravinik koji ko reguliše?
Ako postoji, da ga vidimo - i sva zbrka je rešena, i siguran sam da će ga svi klubovi pridržavati.
Ako ne postoji, onda je na organizatoru da to ubaci program turnira, ili ne ubaci.
U svakom slučaju, to treba rešiti što pre, i to bez pozivanja kako je bilo ranije, jer praksa NIJE ni propis ni pravilo.

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #4 - Nov 19th, 2014 at 5:38pm
Print Post  
ok, ali ovo je diskusija o timskim eliminacijama ili sam pogresno protumacio uvodni post?

Back to top
IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #5 - Nov 19th, 2014 at 9:51pm
Print Post  
Jeste, ali...
Da bi došlo do eliminacija, prvo treba prijaviti ekipe, pa redom...
E sad, da li je igde kod nas nekakvim dokumentom regulisano ko ide u ekipu? Muško/žensko, staro/mlado stilovi, katgorije, itd.

Bukvalno jedan list papira se preciznim odredbama oko ekipa bi rešio sve nejsnoće i eventualne neprijatnosti na turnirima.

Back to top

IP Logged

darko
Senior Member

Reply #6 - Nov 19th, 2014 at 11:00pm
Print Post  
izgleda da nije, ali svejedno u uvodnom postu pise da ne zeli da to bude predmet diskusije Smiley Znamo sve sta je i kako je, meni samo nije jasno otkud sad odjednom problem sa kvalifikacijama timova.

Back to top
IP Logged

Bear
Junior Member
**

Reply #7 - Nov 20th, 2014 at 12:59am
Print Post  
TAP3AH wrote on Nov 19th, 2014 at 3:42pm:
Nije mi jasno paušalno prijavljivanje ekipa, bez imena koja su u toj ekipi, o kategorijama da ne govorim.
Da li postoji pravinik koji ko reguliše?

Pa ja bih lično očekivao da sudija bude upoznat sa WA pravilnikom tj Knjigom 2 članom 4.5.1.4. preciznije njegovmo osmom tačkom koja počinje

A team shall consist of the highest ranked three (or two if a Mixed Team) athletes
from the Qualification Round ......

Ili u prevodu tri najbolja iz kvalifikacija čine ekipu, doduše iz iste kategorije.
Ako nema ekipnog raspucavanja to je to dlee se medalje tako što im se saberu bodovi (čuj pa svetski rekordi se dodeljuju na isti način)
Ako ima raspucavanja ...... ma dok bude dovoljno ekipa za raspucavanje naučiće svipravila  Grin

Back to top

IP Logged

TAP3AH
Junior Member
**

Reply #8 - Nov 20th, 2014 at 9:48am
Print Post  
Pa Bear, prozvani sudija ZNA ta pravila, hvala na prevodu.
Takođe, znam da se navedena pravila odnose na svetska i kontinentalna prvenstva, a da lokalni savezi mogu, u određenoj meri, da se prilagođavaju svojim potrebama i željama.
Ako bismo se striktno držali WA pravila, ne bismo imali pionire, velika lica za seniore na indoor turnirima, itd.
Ako je cela priča u interesu razvoja sporta (ne svađe i prepucavanja), onda to treba, kao što rekoh, brzo rešiti i sve će biti OK.

Back to top

IP Logged

Bear
Junior Member
**

Reply #9 - Nov 20th, 2014 at 12:29pm
Print Post  
TAP3AH wrote on Nov 20th, 2014 at 9:48am:
Ako bismo se striktno držali WA pravila, ne bismo imali pionire, velika lica za seniore na indoor turnirima, itd.

Pa pomenuto pravilo se ne odnosi samo na svetska i kontinetalna prvenstva (tamo mahom i učestvuju samo po troje iz države) a pošto se kod nas baš tako rangiraju ekipe to je sasvim OK, nema potrebe sada izmišljati "toplu vodu" pa tražiti da se unapred odrede imena članova ekipa i slično (ma da se povremeno na DP i to radilo)
E sada da li bi trebalo dozvoliti da se mešaju kategorije, ja mislim da ne treba dakle ekipa može da se sastoji samo od takmičara iste kategorije (sem u slučaju mix timova) dakle nema juniora, kadeta, dami u seniorskim ekipama i to je to. Na klubu je da takmičare prijavljuje onako kako im to odgovara ako im je bitniji seniorski ekipni rezultat onda neka prespektivnog juniora ili kadeta prijave kao seniora...

U originalnom postu je napisano

Quote:
Naime, kod nas je praksa da se timovi prijave, uplate kotizaciju i da im se na kraju saberu bodovi i da se tako rangiraju...

Dakle nije tako samo kod nas, to je normalna stvar u skladu sa WA pravilima.
Drugi je problem što nemamo dovoljno takmičara da se organizuju timske eliminacije. Kada budemo imali dovoljno ekipa za to verujem da će se i ostali problemi rešiti (biće nas dovoljno da nam prvenstva traju bar ceo vikend ako ne i duže  Grin)

Back to top

IP Logged

sole
New Member
*

Reply #10 - Nov 20th, 2014 at 8:24pm
Print Post  
darko wrote on Nov 19th, 2014 at 9:20am:
ne postoji obaveza organizovanja pojedinacnih eliminacija, tako da ne moze postojati ni obaveza organizovanja timskih. Ako organizator zeli da ih organizuje niko mu ne brani. Jedini problem koji tu vidim je merenje vremena

Nazalost... u HR i SLO nemozes biti organizator turnira ako nisi u stanju da organizujes eliminacije, znaci tamo nepostoje turniri bez eliminacija.
Zasto, zato sto su sva velika takmicenja sa eliminacijama i pametni ljudi nece dozvoliti da im se desi ono sto se nama desilo ... Romana isla na EP a da nikad nije raspucavala , osim na treningu.
Razlozi zasto nema raspucavanja na svakom turniru, nenormalno visoke cene zakupa  sportskih sala po satu, i zauzetost istih , posebno nedeljom.
Kod outdora je bolja situacija i ako ima pameti treba doneti pravilnik da na svakom turniru moraju biti odrzane eliminacije.

Back to top

IP Logged

sole
New Member
*

Reply #11 - Nov 20th, 2014 at 8:42pm
Print Post  
Neko rece ,prilkom prijave dostaviti imena takmicara koji cine ekipu.
Zasto, po kom to pravilu ili po uzoru na koga.
Na EP i SP u mix tim ulaze najbolji senior i najbolja seniorka, niko, nikog, nigde nije prijavljivao... samo trebamo da gledamo bolje od sebe i da ne gubimo vreme na besmislene rasprave

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #12 - Nov 22nd, 2014 at 6:52am
Print Post  
Draga gospodo,
Po pitanju timskog rezultata kada analiziramo stvar, pa i pitanje učešća mešovitih ekipa u timu nameću se tri ključne nedoumice:
1. Da li postoji odluka da se tako sprovodi ekipno takmičenje?
2. Da li je ta odluka prilagođena WA pravilima?
3. Da li je ona u intreresu klubova i streličara.

Najzad je predsednik utvrdio da ta odluka zaista postoji.Gde je pisani papir o tome, niko ne zna.Ali, kada bi hteli, veoma lako bi se našlo još dosta toga što funkcioniše u savezu a ne može da se pronađe pisani trag. Posebno kod odluka koje su donesene pre 10 i više godina. Očigledno,  takvo nam je stanje administracije.
Da li je usklađena sa WA pravilima. Pa svakako nije u suprotnosti. Ovde se pogrešno insistira na nazivu ,,seniori ekipno", što je potpuno netačno. Pravilnije je,, timsko takmičenje" ili ,,klubovi ekipno". Prepoznaćete, u tom slučaju nije obavezno da u njemu budu samo seniori već to mogu biti svi članovi koji gađaju pod istim uslovima. Naravno, ne uključuje se DP za koji, sa razlogom, važi pravilo o ,,čistim "ekipama, odnosno seniorima i ostalim starosnim kategorijama, koje na žalost, nemamo. Ovakav način ekipnog takmičenja postoji u mnogim savezima, uglavnom, mnogo jačim od našeg saveza.Tamo se niko ne buni zbog toga.
Po trećem pitanju mislim da gotovo i nema dileme. Pa zar nije bolje, i u ovako slaboj konkurenciji, da u ekipnom takmičenju učestvuje 10-15 klubova, nego 3-6? U takvoj konkurenciji niko nema benefite, niko nije ugrožen, pa ,svakako, ima pozitivan predznak. Pa zar ne bi trebalo da budu u hendikepu klubovi koji ubacuju u ekipu dame, juniore pa čak i kadete u odnosu na seniore? O pitanju troškova učešća za klubove koji dolaze sa strane i da ne pričamo. Možda klubovima iz Beograda to nije važno, ali treba misliti i na ostatak saveza, klubovi su u veoma teškom položaju i jedva uspavaju da održe minimum rada da se ne bi ugasili. Sad

Back to top

IP Logged

Miljko
New Member
*

Reply #13 - Nov 22nd, 2014 at 7:31am
Print Post  
Da ne budem pogrešno shvaćen, ne insistiram da se ova odluka ne menja. Ali, mislim da je to bila dobra odluka i da je u interesu saveza.

Vidim da se diskusija proširila i na poimenično prijavljivanje ekipe. Prisutna su i razna tumačenja pravila. Ono što mogu da kažem iz mog iskustva je sledeće:

Na SP i EP nije potrebno prijavljivanje ekipa jer države mogu da pošalju najviše 3 takmičara u jednoj kategoriji pa je to potpuno bespotrebno. Što se tiče svetskih kupova države mogu da pošalju 4 takmičara  u tom slučaju se unapred vrši izbor ekipe i prijavljuje organizatoru. Što se tiče mix ekipa, organizator (čitaj softver) automatski bira najboljeplasiranog muškog i ženskog člana ekipe. Ali,pravila dozvoljavaju da vođa ekipe može pismenom prijavom promeniti članove mix tima najkasnije pola sata pre početka takmičenja u toj kategoriji.

To je jedan od razloga zašto imamo odluku po kojoj na DP klubovi moraju unapred da prijave članove ekipe. Često se dešava da neki klub dovede 6 i više seniora (i moj klub je nekoliko puta bio u toj situaciji) pa je, zbog mogućnosti većeg izbora taj klub u dominantnom položaju u odnosu na druge klubove. Zato je sasvim logično i korektno poimenično prijavljivanje ekipa pre početka takmičenja. Nas je to nekoliko puta koštalo boljeg plasmana ali verovatno nismo jedini kome se to desilo, i to je sasvim u redu.

Back to top

IP Logged

Bik Koji Sedi
New Member
*

Reply #14 - Nov 22nd, 2014 at 8:52am
Print Post  
Po mom mišljenju Miljko je potpuno u pravu i mislim da treba podržati njegov stav.

Ono što se deševalo prethodnih dana nije ništa drugo nego iznošenje ličnih tumačenja odluke koja je nekada stavljena na papir ali ne može nigde da se pročita.Teoretski su svi u pravu,i oni koji bi da rade po tom pravilu i oni koji bi da rade po svome pošto te odluke nema, tj. nigde ne može da se nađe i da se pročita.

Celokupnu situaciju ocenjujem veoma pozitivno pošto se i praktično utvrdilo koliko je važna pisana reč i mogućnost praćenja odluka rukovodstva SSS čime su se u prepiskama svi složili.

Praktično savez ne može da funkcioniše bez njih.Nedostatak pravila o timskim takmičenjima je izazvalo u nekim momentima veoma oštru raspravu a sutra može da se razvije rasprava o nekom još bitnijem problemu...
31.12.2014 je dat rok za postavljanje svih odluka UO SSS i izveštaja sa sednica koje nedostaju na sajtu.Ukoliko se to ne uradi do tog datuma treba izabrati druge ljude koji će biti u stanju da to urade.

U ovo savremeno doba obezbediti transparentnost odluka je mnogo jednostavnije nego ranije dok nije bilo računara i interneta samo reba dobre volje i malo rada.

Što se tiče IANSEO-a program je izvanredan i veoma olakšava obradu rezultata.Predlažem da SSS organizuje obuku da bi se program iskoristio u što većoj meri pošto poseduje mogućnisti koje se još skoro nismo ni dotakli a bili bi na pomoći organizatoru turnira...

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top