Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Eliminacije (Read 1557 times)
90m
Senior Member

Eliminacije
Nov 23rd, 2014 at 3:29pm
Print Post  
Nekoliko pitanja ovde postavljam: Prvo: Čemu služe eliminacije u srpskom streličarstvu? U prvom redu da bi poštovali pravila WA u što većoj meri. Dakle tu nema diskusije, eliminacije su neophodne.
Drugo je pitanje na koji način organizovati eliminacije a da one budu u funkciji razvoja. Pošto je ovo forum, skratiću priču; lično smatram da su obrazloženja koja najčešće čujem, a to je navodno sticanje „iskustva“, potpuno promašena tema; takmičari kojima bi koristilo iskustvo u eliminacijama uglavnom i nemaju eliminacije jer u njihovim kategorijama nema dovoljno konkurencije (ko prati rezultate zna o čemu pričam). Dakle, argument sticanja iskustva očito promašuje ciljnu grupu.
Sa druge strane u eliminacije se puštaju svi (16) bez ikakve razlike. I protiv toga sam, a evo zbog čega: smatram da neko ko nije pucao 550 u indoor-u ('ajde malo da popustim za olimpik mada ne bi trebalo...) apsolutno nema pravo da mu se ukazuje prilika za medalju u bilo kakvoj varijanti; dalje, smatram da u situaciji koju smo imali ove nedelje da SVI kompaundi ulaze u eliminacije, postaje apsurdno pucati kvalifikacije (mislim, nema kvalifikacija kada ste odmah kvalifikovani). Uostalom, anomalije sistema eliminacija je uvidela i WA pa je kasnije sistem izmenila tako što je prvih osam plasiranih poštedjeno prerane eliminacije.
Ja smatram da prva četiri plasirana imaju pravo da medjusobno odluče o podeli medalja, ostali to prosto nisu zaslužili. Zbog toga predlažem da u eliminacije ulaze prva 4 plasirana, na koji način bi 1.uvažili rezultat iz kvalifikacija, 2.dobili na dinamici turnira i 3.motivisali ostale da se trude da postignu rezultat koji će ih neki sledeći put uvesti u eliminacije. A možda bi imali i 4.malo navijanja...
Takodje, molim da se ne izgubi iz vida da velika većina učesnika na našim turnirima (namerno ih ne zovem takmičarima) ima i druge dnevne obaveze, i nije im baš uvek najlakše da doslovno ceo dan (nedelju) posvete ovom sportu (i tako dvadesetak nedelja u godini).

Back to top

IP Logged

Bik Koji Sedi
New Member
*

Re: Eliminacije
Reply #1 - Nov 26th, 2014 at 10:55am
Print Post  
Razmišljao sam šta bi bilo pametno uraditi po tom pitanju a da se ne krše pravila WA.

Ako mlađe takmičare želimo pripremiti za eliminacije koje ih čekaju na CEC-u ili na većim međunarodnom takmičenjima moramo im omogućiti da raspucavaju iako ih nema dovoljno u konkurenciji.

Organizator turnira može da im organizuje raspucavanje na osnovu svojih plasmana iz kvalifikacija koje naravno ne bi bile zvanične.Što znači da njihov plasman nakon eliminacija ne bi uticao na bodovanje klubova i pojedinaca samo bi se međusobno nadmetali.To organizatora skoro ništa ne košta a turnir bi za njih bio mnogo interesantniji i korisniji.

Back to top

IP Logged

sole
New Member
*

Reply #2 - Nov 26th, 2014 at 6:59pm
Print Post  
Eliminacije ,po mom misljenju, postoje samo iz jednog razloga , trebalo je nekako ovaj nas dosadni sport uciniti zanimljivijim za gledaoce. To ocigledno nedaje puno uspeha , pa se onda pocelo sa varijacijama... te setovi, te kumulativno , te stavljaj merac pulsa da gledaoci vide ko je veca zentara.
Sve pokusano , ali slaba vajda.... nevredi ,dosadno je brate za gledanje i od toga nemozemo pobeci.
Na SP seku na 128 a otpalo samo oko 25-30 ( CU, Torino 2011).
Naravno da je neposteno u jednu ruku , ali ako puknes lepo, skoncentrisano 72 strele, pa pukni i tih 15 u raspucavanju .
Lepo je bilo u nedelju kad Ljubisa stize Akosa, ali poslednje tri strele Akos pukne 30 i pokaze ono sto ce se od njega ocekivati kad ode na veliko takmicenje.

Back to top

IP Logged

sole
New Member
*

Reply #3 - Nov 26th, 2014 at 7:03pm
Print Post  
Mozda je prava mera seci na 4.... ali samo iz jednog prakticnog razloga.... brze bi se zavrsio turnir... kada bi u Pancevu trazio halu sportova nedeljom od 07-18 , mislili bi da nisam normalan.... kosarkasi, rukometasi, rekreativci, svima je nedelja zanimljiva

Back to top

IP Logged

Bik Koji Sedi
New Member
*

Reply #4 - Nov 26th, 2014 at 10:03pm
Print Post  
Ako bi se CU seniori npr.sekli na 4 od toga turnir ne bi kraće trajao.Tako da je 8/16-20 u redu a i stimulativno što važi i za OL sen. gde se seče na 16/30-40.

Na velikim takmičenjima mnogo njih ulazi u eliminacije u nekim slučajevima čak svi napr. 96/96.
To se radi iz finansijskih razloga gde je cilj zadržati takmičare što duže u igri (nekoliko dana) da bi plaćali hotel,klopu,prevoz itd. što je logično jer se od njihovih para finansira sam turnir.

Kvalifikacije i sam turnir bi bio mnogo interesantniji kad bi se rezultati mogli pratiti posle svake ruke.Svaki takmičar bi rezultate trebao da beleži na nekom flip board-u koji bi se mogao jasno videti sa linije gađanja.Tako bi i gledaoci mogli vitedi sam tok rezultata i znali bi gde je potrebna podrška nekom takmičaru...

Back to top

IP Logged

90m
Senior Member

Reply #5 - Nov 27th, 2014 at 2:04pm
Print Post  
BikKS, nisi me razumeo, sve bi sekao na 4, ne samo cu. Drugo, nemaš u vidu da turniri sa većim brojem kola eliminacija traju nekoliko dana (samo eliminacije su u 3 dana).

I na kraju, nije važno vreme trajanja turnira (jeste, ali ne prvenstveno), važno je da znamo čemu nam služe eliminacije u toliko velikom obimu. Za sada ja to vidim kao egzibiciju.

Zar grešim ako kažem da bi prva 4 u eliminacijama motivisala ljude da pucaju bolje kako bi dospeli do tog, uslovno rečeno, ranga?

Takodje, praćenje eliminacija posle svake ruke bi bilo interesantno, (ja i govorim o navijanju) ali za to treba publika, a to su oni koji nisu ušli u eliminacije. Šta da pratimo kad smo svi u eliminacijama?

Back to top

IP Logged

PJ
Senior Member

Reply #6 - Nov 29th, 2014 at 9:32pm
Print Post  
90m wrote on Nov 27th, 2014 at 2:04pm:
BikKS, nisi me razumeo, sve bi sekao na 4, ne samo cu. Drugo, nemaš u vidu da turniri sa većim brojem kola eliminacija traju nekoliko dana (samo eliminacije su u 3 dana).

Bik je tačno to i naveo. Turniri duže traju, takmičari imaju veće troške, organizator i njegovi sponzori veće prihode.

I na kraju, nije važno vreme trajanja turnira (jeste, ali ne prvenstveno), važno je da znamo čemu nam služe eliminacije u toliko velikom obimu. Za sada ja to vidim kao egzibiciju.

Sole je objasnio zašto su eliminacije uvedene. Zapravo i jeste egzibicija.

Zar grešim ako kažem da bi prva 4 u eliminacijama motivisala ljude da pucaju bolje kako bi dospeli do tog, uslovno rečeno, ranga?

Takodje, praćenje eliminacija posle svake ruke bi bilo interesantno, (ja i govorim o navijanju) ali za to treba publika, a to su oni koji nisu ušli u eliminacije. Šta da pratimo kad smo svi u eliminacijama?

Publika bi mogla da bude i neka sa strane. Na indoor prvenstvu u hali sportova je prošao trocifren broj ljudi u gledalištu. Više desetina njih je došlo iz komšiluka (koristio sam lokalne grupe na društvenim mrežama), da vide o čemu se radi. Uglavnom su se smorili, jer nemaju ideju šta ovi na terenu rade.

Kad smo već kod takmičara koji nisu u eliminacijama, do drugog kruga su već na pola puta do kuće. A ima onih koji odu i pre eliminacija. To nije publika na koju bih se oslonio.

Moj stav:
slažem se da je besmisleno da svi uđu u eliminacije. Već neko vreme insistiram da ne postoje "prolazi" i "baraž".
Možda bi trebalo da imamo dinamičku granicu za ulazak u eliminacije: najmanje 8 ili 16 ako šesnaesti ima više od xxx krugova.

Razlog moje poruke: shvatam šta te muči, ali mi je nejasan način na koji obrazlažeš problem i zašto postavljaš pitanja na koja su već dati odgovori Smiley

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top